TOP 10 atrakcji w Arizonie, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , , , ,

Niektóre części świata mogą pochwalić się niezwykle popularnymi miejscami. Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w amerykańskim stanie Arizona. Ten rozległy stan – słynący oczywiście z niepowtarzalnego Wielkiego. Jeśli planujesz podróż i chcesz odwiedzić najlepsze miejsca w Arizonie, ale także te mniej znane, to ten artykuł jest dla Ciebie! Znajdziesz tu wszystkie TOP10 atrakcji w Arizonie!

Park Narodowy Wielkiego Kanionu

Najsłynniejszej atrakcji Arizony – Wielkiego Kanionu, nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten imponujący cud natury jest nie tylko numerem 1 wśród atrakcji tego stanu, ale także jednym z najpopularniejszych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych, przyciągającym miliony turystów każdego roku. Dlatego też nie mogliśmy zacząć tej listy od żadnego innego miejsca. Park Narodowy Wielkiego Kanionu jest ogromny i można spędzić tu kilka dni, a nawet tygodni na odkrywaniu wszystkiego, co ma on do zaoferowania. W zależności od Twojego planu podróży, pory roku i ilości czasu, jaki masz, istnieją trzy główne obszary, które możesz odwiedzić w Wielkim Kanionie – South Rim, North Rim lub Grand Canyon West.

South Rim jest najbardziej znanym i najpopularniejszym miejscem przyciągającym większość osób odwiedzających Wielki Kanion. Znajdziesz tu jedne z najbardziej imponujących punktów widokowych, malownicze szlaki, ale i także najlepsze hotele, restauracje czy centra dla odwiedzających, takie jak film Grand Canyon IMAX Theater. Jeśli masz mało czasu na odwiedzenie Grand Canyon, South Rim jest miejscem, które warto zwiedzić w pierwszej kolejności.

great views of western united estates, brown and red rocks colors with blue sky and river. grand canyon, horse shoe, yosemite.
great views of western united estates, brown and red rocks colors with blue sky and river. grand canyon, horse shoe, yosemite., licencja: shutterstock/By JimmyMore

Grand Canyon West jest najbardziej znany ze szklanego chodnika Skywalk znajdującego się wysoko nad kanionem. Panoramiczne widoki są niesamowite, a możliwość spaceru nad kanionem to wyjątkowe doświadczenie, które z pewnością zapamiętasz na długo. Ta część Wielkiego Kanionu jest również domem dla plemienia rdzennych Indian Hualapai, dzięki czemu można dowiedzieć się więcej o ich kulturze lub kupić pamiątki. Grand Canyon North Rim również oferuje wspaniałe widoki i jest wart odwiedzenia, ale droga do niego jest zwykle otwarta tylko od około połowy maja do początku listopada.

Kanion Antylopy

Kanion Antylopy z „płynącymi” kolorowymi ścianami z piaskowca jest imponującym cudem natury. Jest to także jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Arizonie! Znajduje się tu nie jeden, ale kilka kanionów szczelinowych, które zostały wyrzeźbione przez szybko płynące wody i erozję piaskowca. Obecnie można odwiedzić trzy z nich: Górny Kanion Antylopy, Dolny Kanion Antylopy oraz Kanion X. Najbardziej znanymi kanionami szczelinowymi są: Górny Kanion Antylopy i Dolny Kanion Antylopy. Obie części kanionu są równie piękne, ale Górny Kanion Antylopy jest bardziej popularny, ponieważ jest łatwy do odwiedzenia dla każdego, natomiast Dolny Kanion Antylopy wymaga pokonania kilku schodów i drabin (ale jest też spokojniejszy i znacznie tańszy).

Defocus abstract background of the texture...
Defocus abstract background of the texture…, licencja: shutterstock/By raju arif

Co wiecej, Kanion znajduje się na terenie rezerwatu ludu Nawaho, więc zwiedzanie któregokolwiek z kanionów szczelinowych jest możliwe tylko z lokalnym przewodnikiem. Jeśli chcesz mieć pewność, że podczas Twojego pobytu będą wolne miejsca, powinieneś zarezerwować wycieczkę z wyprzedzeniem. W szczycie sezonu jest to koniecznością, ponieważ wycieczki wyprzedają się z dużym wyprzedzeniem. Nie jest to regułą, bo także poza sezonem nigdy nie wiadomo, czy po przyjeździe zostaną jeszcze jakieś wolne miejsca.

Warto wiedzieć, że wycieczki fotograficzne po Kanionie Antylopy zawieszono kilka lat temu. Nadal można zabrać ze sobą aparat lub smartfon, ale statywy nie są już dozwolone. Ponadto kije do selfie lub torby (dowolnej wielkości) nie są dozwolone wewnątrz Kanionu Antylopy. Ponieważ Kaniony Antylopy są tak dobrze znane i stały się tak popularne, niektórzy decydują się także na odwiedzenie odosobnionego Antelope Canyon X (również tutaj trzeba zarezerwować wejście z wyprzedzeniem!). Alternatywnie, możesz odwiedzić piękny Buckskin Gulch – najdłuższy kanion szczelinowy na świecie. Kanion ten znajduje się w stanie Utah, tuż przy granicy z Arizoną i wymaga dość forsownej wędrówki.

Monument Valley

Kultowa dolina Monument Valley to kolejna popularna atrakcja w Arizonie! Prawdopodobnie widziałeś w Internecie, filmach lub w magazynach podróżniczych zdjęcia tej czerwono-piaskowej pustyni z wysokimi piaskowcowymi grotami. Monument Valley znajduje się w północno-wschodniej części Arizony, wzdłuż granicy z Utah. Jest to atrakcja, do której jest dość daleko z większości innych atrakcji w Arizonie, ale zdecydowanie warto ją odwiedzić. Znajduje się również mniej więcej w połowie drogi między Wielkim Kanionem a miastem Moab w Utah, gdzie znajdują się słynne parki narodowe Arches oraz Canyonlands.

Monument Valley, Arizona, USA at dawn.
Monument Valley, Arizona, USA at dawn., licencja: shutterstock/By vivek makavana

Niezależnie od tego, czy odwiedzasz tylko największe atrakcje w Arizonie, czy też wybierasz się na dłuższą wycieczkę objazdową po południowym zachodzie, warto przyjechać do Monument Valley. Warto wiedzieć, że wspaniałe widoki na Monument Valley można podziwiać podczas jazdy autostradą międzystanową 163. Jeśli jednak chcesz zbliżyć się do tych formacji skalnych, powinieneś odwiedzić Park Plemienny Monument Valley. Wejście tutaj wymaga pozwolenia i można je odwiedzać tylko w ciągu dnia (i trzeba zapłacić za wejście). Główną atrakcją jest przejażdżką trasą Scenic Drive o długości nieco ponad 23 km, która prowadzi przez okolicę i w pobliże majestatycznych kolosów. Niektóre z nich mają ponad 300 m n.p.m.. Jest to imponujący widok i wiele wspaniałych okazji do zrobienia zdjęć.

Warto jednak wiedzieć, że drogi tutaj są w naprawdę złym stanie i wiele osób decyduje się na jedną z wielu wycieczek 4 × 4 lub wycieczek konnych. Nie tylko dowiesz się sporo o okolicy, jadąc z lokalnym przewodnikiem, ale i zabiorą Cię oni również do kilku miejsc poza malowniczą pętlą, których nie zobaczyłbyś sam.

Wodospad Havasu

Wodospad Havasu spada kaskadami z wysokości około 23 metrów nad klifem z czerwonego piaskowca do pięknego turkusowo-niebieskiego jeziorka na dole. To prawdziwie magiczna oaza na środku pustyni. Kiedy zrobisz zdjęcia tego oszałamiającego wodospadu, zrozumiesz, dlaczego jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w Arizonie. Dotarcie do tego miejsca wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i kondycji. Wodospad Havasu znajduje się na terenie rezerwatu Indian Havasupai i jest oddalony o 16 km od najbliższej drogi. Będziesz musiał wędrować przez kanion w gorącym słońcu Arizony, niosąc ze sobą jedzenie i zapasy wody.

New Navajo Falls, Havasupai, Arizona, USA
New Navajo Falls, Havasupai, Arizona, USA, licencja: shutterstock/By ymmij

Szlak Havasu Falls znajduje się około 107 km na północny wschód od Peach Springs. Z parkingu prowadzi około 2 km zejście na dno kanionu. Dalej szlak jest w większości płaski ze stopniowym zejściem, ale trzeba uważać na luźne kamienie i żwir. Najlepiej rozpocząć wędrówkę wczesnym rankiem, aby uniknąć chodzenia w upale. Do wodospadu Havasu jest łącznie 16 km w każdą stronę: niespełna 13 km do wioski Havasupai i dodatkowe 3 km do podstawy wodospadu. Jest to dość wymagająca wędrówka, ale po dotarciu do wodospadu Havasu z pewnością stwierdzisz, że nagroda była warta wysiłku. Zarówno wodospad, jak i kanion zapierają dech w piersiach. Ponadto wodospad Havasu nie jest jedynym pięknym wodospadem w kanionie. Jeśli będziesz kontynuować wędrówkę w dół rzeki, znajdziesz wodospady Mooney Falls i Beaver Falls. A jeśli masz ochotę na jeszcze dłuższą wędrówkę, możesz podążać wzdłuż kanionu Havasu aż do zbiegu z rzeką Kolorado, na skraju Wielkiego Kanionu.

Vermilion Cliffs National Monument: The Wave i White Pocket

Jeśli nie masz dość wyjątkowych krajobrazów Arizony, odwiedź jeszcze Vermillion Cliffs National Monument! Jest to ogromny rezerwat przyrody w północnej Arizonie, na granicy z Utah, który jest pełen wielu niesamowitych atrakcji przyrodniczych. Część tego obszaru można zobaczyć jadąc autostradą 89A. Aby jednak dojechać do większości najpiękniejszych miejsc, warto wypożyczyć pojazd z napędem 4 × 4. Jest to jedno z tych odległych miejsc, w których nie znajdziesz żadnej infrastruktury turystycznej, a jedynie dziewicze tereny z niesamowitymi krajobrazami kanionów szczelinowych. Najbardziej znanym naturalnym punktem orientacyjnym Pomnika Narodowego Vermillion Cliffs jest The Wave, znajdujący się w Coyote Buttes. Jest to jedno z miejsc, które można odwiedzić tylko wtedy, gdy ma się szczęście w systemie pozwoleń opartym na loterii. Tylko 12 grup (maksymalnie 48 osób) może odwiedzić to miejsce dziennie. Trzeba zatem próbować z wyprzedzeniem!

Vermilion Cliffs National Monument. Landscapes at sunrise. Unusual mountains landscape. Beautiful natural background.
Pomnik narodowy Vermilion Cliffs, licencja: shutterstock/By galyna

Horseshoe Bend

Horseshoe Bend to kolejne niezwykle popularne miejsce do odwiedzenia w Arizonie. Ten zakręt w rzece Kolorado w kształcie litery U z 1000-metrowymi stromymi skałami stał się niezwykle popularny w ostatniej dekadzie, głównie ze względu na oszałamiające zdjęcia, które prawdopodobnie każdy widział w mediach społecznościowych i magazynach podróżniczych. Wizyta w Horseshoe Bend jest łatwa i nie wymaga wielu przygotowań, co jest również jednym z powodów jej popularności. Wędrówka z parkingu samochodowego do punktu widokowego wynosi mniej niż 1 km i zajmuje około 15 minut w jedną stronę.

Colorado river on Horseshoe Bend, Arizona. Canyon rock landscape. Monument valley, Arizona. Panoramic view. Canyon National Park.
Rzeka Kolorado w Horseshoe Bend w Arizonie. Krajobraz skał kanionu. Dolina pomników w Arizonie.., licencja: shutterstock/By Volodymyr Tverdohlib

Ponadto można przejść nieco dalej w prawo wzdłuż krawędzi – widoki są ładne i zwykle jest ciszej niż w głównym punkcie widokowym. Warto wiedzieć, że wstęp także jest płatny, a karta National Park Pass nie jest tu ważna. Ponadto należy zabrać ze sobą wodę, wygodne buty i zachować ostrożność w pobliżu krawędzi! Horseshoe Bend można zwiedzić w około godzinę, ale aby naprawdę w pełni wykorzystać swoją wizytę, zaplanuj spędzenie tu minimum dwie godziny. Wspomniany wcześniej Kanion Antylopy również znajduje się w pobliżu, więc większość osób odwiedza te dwa miejsca podczas jednodniowej wycieczki.

Jezioro Powell i Page

Jezioro Powell to ogromny sztuczny zbiornik na rzece Kolorado, w północnej Arizonie i południowym Utah. Powell znajduje się w pobliżu miejscowości Page (gdzie można również odwiedzić wcześniej wspomniane atrakcje, takie jak Antelope Canyon oraz Horseshoe Bend). Jezioro jest również głównym miejscem wypoczynku wśród okolicznych mieszkańców i turystów. W Page i okolicach jeziora Powell jest wiele do zobaczenia i zrobienia. Jeśli jesteś tu na wakacjach, możesz wypożyczyć łodzie, pojeździć na nartach wodnych, spróbować flyboardingu lub dołączyć do różnych wycieczek po jeziorze. Jeśli interesuje Cię głównie zwiedzanie, oprócz Antelope Canyon i Horseshoe Bend, warto zobaczyć Glen Canyon Dam i Wahweap Overlook.
W okolicy dostępne są również niesamowite wycieczki lotnicze. Jedną z najlepszych opcji w stosunku ceny do jakości są wysoko oceniane wycieczki małym samolotem. Możesz podziwiać spektakularne widoki z lotu ptaka na Horseshoe Bend, jezioro Powell oraz Glen Canyon.

Lake Powell is a reservoir on the Colorado River located in the U.S. states of Utah and Arizona. Small islands stick out of the water.  Landscape under the wing of an airplane
jezioro Powell, licencja: shutterstock/By kavram

Park Narodowy Saguaro

Nie ma bardziej kultowego symbolu stanu Arizona niż wysokie kaktusy saguaro. Nie ma także lepszego miejsca, aby je zobaczyć niż Park Narodowy Saguaro, w pobliżu miejscowości Tucson. W parku rośnie ponad dwa miliony kaktusów saguaro! Park Narodowy Saguaro rozciąga się na dwa obszary, jeden na wschód od centrum Tucson, a drugi na zachód. Na zwiedzanie Parku Narodowego Saguaro warto przeznaczyć od pół dnia do dwóch pełnych dni.

Saguaro Cactus in Saguaro National Park Arizona at sunrise
Kaktus Saguaro w Parku Narodowym Saguaro w Arizonie o wschodzie słońca, licencja: shutterstock/By Dounia LG

Nie masz za dużo czasu? Zatem możliwe jest zobaczenie wyłącznie zachodniej części Parku Narodowego Saguaro (formalnie zwanej – Tucson Mountain Division) podczas jednodniowej wycieczki z Phoenix ( jazda trwa nieco ponad 90 minut). Jeśli jednak chcesz w pełni odkryć obie strony parku, najlepiej pozostać w Tucson nieco dłużej. Poza tym obie części Parku Narodowego Saguaro są doskonałym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi lub osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wyznaczono specjalne pętle prowadzące przez niektóre z najbardziej malowniczych obszarów parku. Valley View Overlook (zachód) i Cactus Forest Trail (wschód) to krótkie i stosunkowo płaskie szlaki. Warto na nie postawić.

Montezuma Castle National Monument

Montezuma to duże XII-wieczne ruiny osady wykutej w wysokim klifie, które zbudował i zamieszkiwał lud Sinagua. Główną strukturą klifu jest 5-piętrowy budynek z dwudziestoma pokojami. Szczerze mówiąc, wygląda bardziej jak ogromny budynek mieszkalny niż zamek. Niemniej jednak jest to bardzo imponująca atrakcja.

Montezuma Castle National Monument protects a set of well-preserved cliff dwellings located in Camp Verde, Arizona. Built and used by the Sinagua people, a pre-Columbian culture. National Park Service
Pomnik narodowy zamku Montezuma chroni zespół dobrze zachowanych domów na klifach znajdujących się w Camp Verde w Arizonie, licencja: shutterstock/By EWY Media

Musisz przy tym wiedzieć, że wejście do środka nie jest dozwolone. Oznacza to, że podziwiać tę wyjątkową strukturę można, spacerując po krótkim utwardzonym szlaku wokół niej. Jest to bardzo ciekawa atrakcja dla całej rodziny, a zwiedzanie zajmuje średnio 15-30 minut. Jeśli masz więcej czasu, możesz również odwiedzić Montezuma Well. Jest to stanowisko archeologiczne oddalone o około 16 km od Montezuma Castle National Monument.

Petrified Forest National Park

Park Narodowy Petrified Forest – Park Narodowy Skamieniałego Lasu położony pomiędzy dwiema głównymi autostradami – US Route 40 i US Highway 180, we wschodniej Arizonie. Jest to niesamowite miejsce do odwiedzenia, jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu i malownicze krajobrazy. Park ten nie przypomina żadnego innego miejsca w Arizonie, z unikalnymi krajobrazami, 200-milionowymi skamieniałymi pniami drzew, innymi skamieniałościami i petroglifami. Koniecznie odwiedź Rainbow Forest Museum, do którego można łatwo dojechać autostradą 180. Muzeum jest małe, ale bardzo interesujące.

Petrified Forest National Park, Arizona
Park Narodowy Skamieniałego Lasu w Arizonie, licencja: shutterstock/By Tom Burgmeier

Obiekt ten jest również fantastycznym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. Szlak Blue Mesa (1,6 km) to jeden z najbardziej malowniczych szlaków w parku. Painted Desert Rim Trail to kolejny piękny i krótki szlak o podobnej długości co Blue Mesa. Park można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Ponieważ zakwaterowanie w pobliżu jest ograniczone, większość turystów odwiedza to miejsce tylko na kilka godzin lub maksymalnie jeden dzień.

Czytaj także: Arizona – co warto zobaczyć, hotele, noclegi, zabytki i atrakcje

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Arizonie – sprawdź!

Jesień w Arizonie – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Następny

Dodaj komentarz