Przewodnik po Wielkim Kanionie – zwiedzanie, bilety, wycieczki

Tagi , , , , , ,

Wyobraź sobie Wielki Kanion bez ludzi. Tylko psychodelicznie kolorowe ściany Kanionu, wiatr i cicha rzeka na dnie wąwozu. Tak właśnie musiało to wyglądać dla rdzennych Amerykanów, którzy żyli w Wielkim Kanionie i wokół niego 12 000 lat temu oraz dla hiszpańskich odkrywców, którzy odkryli Wielki Kanion w XVI wieku. Obecnie ponad sześć milionów ludzi rocznie odwiedza Park Narodowy Wielkiego Kanionu, A zatem, zanim wyruszysz na wycieczkę po Wielkim Kanionie w Arizonie zapoznaj się z naszym przewodnikiem.

Przewodnik po Wielkim Kanionie – najważniejsze informacje

Gdzie znajduje się Wielki Kanion (Grand Canyon)?

Park Narodowy Wielkiego Kanionu znajduje się w północno-zachodnim rogu Arizony. Przez Wielki Kanion przepływa rzeka Kolorado, która przepływa przez sześć stanów i terytorium Meksyku. Natomiast sam Wielki Kanion (Grand Canyon) znajduje się w całości w Arizonie.

Jak dojechać do Wielkiego Kanionu (Grand Canyon)?

Najlepszym sposobem na poruszanie się po okolicy jest zaparkowanie przy centrum dla odwiedzających i skorzystanie z bezpłatnego systemu autobusów wahadłowych, aby dotrzeć do najważniejszych punktów widokowych i szlaków turystycznych. Inną świetną opcją jest wypożyczenie roweru, obok centrum dla zwiedzających i wycieczka szlakiem Rim Trail.

 • Z PHX: 3,5 godziny do South Rim, 6 godzin do North Rim
 • Z LAS: 4,5 godziny do Południowej krawędzi, 5,5 godziny do Północnej krawędzi
 • Z FLG: 1,5 godziny do Południowej krawędzi, 4 godziny do Północnej krawędzi.

Ile kosztuje wjazd do Grand Canyon?

Wjazd do Grand Canyon kosztuje od $30.00 do $35.00. W cenę tygodniowego wjazdu do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu wliczony jest dostęp zarówno do Południowej krawędzi, jak i w sezonie do Północnej Krawędzi. Warto wiedzieć, że gotówka nie jest akceptowana, oznacza to, że możesz zapłacić wyłącznie kartą kredytową bądź debetową. Poza tym nie możesz zwrócić biletu z powodu złej pogody. Co więcej, roczne karnety Grand Canyon i karnety America the Beautiful są dostępne na wszystkich 3 bramach wejściowych do Parku Narodowego Grand Canyon.

Beautiful sunlight peeking out from storm clouds. The red rock formations come alive as the sunlight hits their surface. The scene creates a sense of awe and wonder.
Wielki Kanion, licencja: shutterstock/By Donna R Theimer AIFD

Ile kosztuje zwiedzanie Wielkiego Kanionu?

Bilet wstępu dla dorosłej osoby kosztuje $20.00. Warto wiedzieć, że bilet wstępu ważny jest przez 7 dni, co daje Ci sporą swobodę w zaplanowaniu zwiedzania.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Wielkiego Kanionu (Grand Canyon)?

Jeśli odwiedzasz South Rim, będziesz potrzebować 2-3 dni. W przypadku Północnej krawędzi warto zaplanować 1-2 dni. Jeśli chcesz zobaczyć obie krawędzi, zarezerwuj od 4 do 5 dni.

Ile lat ma Wielki Kanion (Grand Canyon)?

Od prawie 150 lat eksperci debatują nad wiekiem Wielkiego Kanionu. Jest naprawdę, bardzo stary! Ale nie jest tak stary, jak myślisz! Pewnie zastanawiasz się, jak długo trwało wyżłobienie tego wspaniałego miejsca przez rzekę Kolorado i jej dopływy? Cóż, Wielki Kanion jest mieszanką starych i nowych sekcji, według naukowców. Niektórzy badacze uważają, że Wielki Kanion ma 70 milionów lat. Inni twierdzą, że ten cud natury ma zaledwie od pięciu do sześciu milionów lat. I jedni, i drudzy mają rację. Skały z Wielkiego Kanionu zbadano za pomocą tak zwanej metody termochronologicznej. Dzięki tej metodzie amerykańscy badacze byli w stanie określić, kiedy gorąca skała z wnętrza Ziemi wydostała się na powierzchnię i tam ostygła. W związku z tym dwie środkowe sekcje, zwane segmentem Huraganu i segmentem Wschodniego Wielkiego Kanionu, powstały między 50 a 70 milionów i między 15 a 25 milionów lat temu.

Jednak dwie inne sekcje są znacznie młodsze – zostały wyrzeźbione zaledwie pięć lub sześć milionów lat temu. Ich powstanie utworzyło pojedynczy kanion, który dziś ma średnio około 1 000 metrów głębokości. W ciągu ostatnich czterech milionów lat erozja spowodowała, że nowo utworzony gigantyczny kanion stawał się głębszy, szerszy oraz dłuższy.

Jak duży jest Wielki Kanion (Grand Canyon)?

Miejsce to z całą pewnością jest ogromne. Jego średnia głębokość wynosi nieco ponad 1 850 metrów, na całej długości ponad 440 km. W najwęższym miejscu Wielki Kanion ma około 800 metrów, natomiast w najszerszym około 29 kilometrów.

Ile kilometrów ma Wielki Kanion (Grand Canyon)?

Wielki Kanion (Grand Canyon) ma 446 km długości i około 29 km szerokości.

Jaką głębokość ma Wielki Kanion (Grand Canyon)?

Wielki Kanion (Grand Canyon) osiąga głębokość ponad 1 857 metrów.

Coal Mine Canyon in Arizona, USA
Kanion Kopalni Węgla w Arizonie, USA, licencja: shutterstock/By kojihirano

Jaki jest największy kanion na świecie?

Największym kanionem na świecie jest wąwóz Kali Gandaki w Nepalu, który ma 5 571 m głębokości i biegnie wzdłuż Annapurny, 10. co do wielkości góry świata. Kanion Yarlung Tsangpo w Tybecie jest drugim co do wielkości kanionem o głębokości 5 300 m, natomiast Kanion Colca w Peru jest trzecim co do wielkości.

Jakie zwierzęta żyją w Wielkim Kanionie (Grand Canyon)?

Wielki Kanion i okoliczne regiony są domem dla pustynnych owiec gruborogich, jeleni, pum, kojotów, lisów szarych oraz wielu różnych gadów, ptaków i gryzoni. Oto tylko kilka z ogromnej liczby ssaków, które można zaobserwować na terenie Grand Canyon:

 • Kojoty,
 • Nietoperze,
 • Wiewiórki,
 • Szop pracz,
 • Lis szary,
 • Puma,
 • Bobry,
 • Jeleń mułowy,
 • Owce,
 • Koty Ringtail.

Ptaki można obserwować na terenie całego Wielkiego Knaionu. Zapaleni obserwatorzy ptaków często są przytłoczeni różnorodnością ptaków występujących na tym terenie. Entuzjaści ptaków często odwiedzają Wielki Kanion i wybierają się na jedną z wycieczek z przewodnikiem, aby obserwować ptaki takie jak te:

 • Orły bieliki,
 • Orły przednie,
 • Sójki błękitne (i inne odmiany),
 • Jastrzębie czerwono-ogoniaste,
 • Kruki,
 • Sępy płowe,
 • Dzikie indyki,
 • Kondor kalifornijskie.

Jaka rzeka przepływa przez Wielki Kanion (Grand Canyon)?

Przez Wielki Kanion przepływa rzeka Kolorado. Kolorado ma swój początek w jeziorze La Poudre Pass Lake w Parku Narodowym Gór Skalistych w północnym Kolorado. Jej wody wypływają do Grand Lake i Lake Granby, a następnie kierują się na południe.

Rzeka Kolorado w Wielkim Kanionie, Arizona USA
Rzeka Kolorado w Wielkim Kanionie, Arizona USA, licencja: shutterstock/By Maks_Ershov

Ile kilometrów ma rzeka Kolorado?

Rzeka Kolorado – Río Colorado jest jedną z głównych rzek (wraz z Rio Grande) w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych i północnym Meksyku. Rzeka o długości 2330 km jest piątą pod względem długości w Stanach Zjednoczonych. Nazwa Colorado wywodzi się z języka hiszpańskiego i oznacza „czerwonawy kolor” ze względu na duże obciążenie mułem.

Ile kosztuje lot nad Wielkim Kanionem (Grand Canyon)?

Jeśli planujesz zwiedzanie Południowej krawędzi, wycieczka helikopterem doda dodatkowego dreszczyku emocji. Pozwoli to również zobaczyć części Wielkiego Kanionu, których nie można zobaczyć z punktów widokowych na Południowej krawędzi, a także dowiedzieć się ciekawych faktów na temat Wielkiego Kanionu od pilota. Ceny lotów na Wielkim Kanionem są zróżnicowane i zależą od pory dnia oraz przewoźnika. Średnio lot 30-minutowy kosztuje:

 • Firma Papillon – trasa North Canyon Tour. Ta firma wykorzystuje helikoptery Bell, a ceny zaczynają się od 240 USD za osobę i rosną w zależności od pory dnia i długości.
 • Jeśli zarezerwujesz North Canyon Tour z helikopterem EcoStar, ceny zaczynają się od 315 USD za osobę.
 • Maverick określa tę trasę jako Canyon Dancer Tour. Wycieczki kosztują od 320 USD za osobę.

Warto zdecydować się jednak na 45-50-minutowy lot, aby zobaczyć więcej Wielkiego Kanionu i dłużej cieszyć się lataniem.

 • Papillon określa tę trasę jako Imperial with EcoStar Tour. Ceny zaczynają się od 365 USD za osobę i wykorzystują helikopter EcoStar EC-130, jak sugeruje nazwa wycieczki.
 • Maverick określa tę trasę jako Canyon Spirit Tour za 350 USD za osobę. Firma ta także wykorzystuje helikopter EcoStar EC-130.

Jakie lotnisko jest najbliżej Wielkiego Kanionu (Grand Canyon)?

Najczęstszymi portami lotniczymi wykorzystywanymi do odwiedzenia Parku Narodowego Wielkiego Kanionu są Phoenix w stanie Arizona (PHX) i Las Vegas w stanie Nevada (LAS). Oba są głównymi lotniskami z szerokimi możliwościami lotów i wynajmu samochodów. Flagstaff w Arizonie (FLG), to mniejsze lotnisko, ale położone bliżej parku narodowego. Między lotniskiem FLG a South Rim dostępny jest autobus wahadłowy.

Historia i ciekawostki na temat Wielkiego Kanionu (Grand Canyon)

Park Narodowy Wielkiego Kanionu jest jednym z najpopularniejszych parków narodowych w Ameryce, odwiedzanym co roku przez ponad cztery miliony osób. Historia Wielkiego Kanionu rozpoczyna się około kilkanaściorga milionów lat temu, a przyczyną jego powstania była rzeka Kolorado. Rzeka Kolorado powoli erodowała ziemię pod sobą, tworząc spektakularnie głęboki kanion, który wszyscy znamy dzisiaj. Wielki Kanion został uznany za Park Narodowy 26 lutego 1919 r., a następnie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba.

Adventurous Woman on a Kayak paddling in Colorado River. Glen Canyon, Arizona, United States of America. Sunrise Sky Art Render. American Mountain Nature Landscape Background.
Kanion Glen, Arizona, Stany Zjednoczone. Background., licencja: shutterstock/By EdgarBullon

Północną krawędź Wielkiego Kanionu każdego roku odwiedza zaledwie 10% odwiedzających Park Narodowy Wielkiego Kanionu. A miejsce to zapewnia jedno najbardziej spektakularnych widoków w Stanach Zjednoczonych. Z biegiem czasu własność Północnej Krawędzi była mocno negocjowana, ponieważ Arizona i Utah rościły sobie prawo do tego terytorium, dopóki Arizona nie uzyskała oficjalnej własności w dniu 14 lutego 1912 roku.

Dlaczego warto odwiedzić Wielki Kanion (Grand Canyon)?

Oprócz naturalnego piękna, Wielki Kanion jest także domem dla National Historic Landmarks i niesamowitych muzeów. Niezależnie od tego, czy szukasz malowniczej wycieczki, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje parku, czy też rozważasz wielodniową przygodę, Park Narodowy Wielkiego Kanionu jest pełen możliwości, które Cię nie zawiodą.

Rafting

Pływanie przez pół dnia lub kilka dni wzdłuż rzeki Kolorado, która wije się przez Park Narodowy Wielkiego Kanionu to niezwykle ciekawa atrakcja. Co więcej, wzdłuż malowniczej rzeki można dostrzec orły i pustynne owce bighorn, a także pozostałości dawnych ludzkich cywilizacji w postaci skalnych spichlerzy, zrujnowanych kamiennych schronień, petroglifów i piktogramów. Jeśli nie przepadasz za wartkim nurtem, dostępne są również spływy po spokojniejszej wodzie.

Muzea i miejsca historyczne

17 września 1901 r. pierwszy pociąg parowy, będący odnogą linii kolejowej Santa Fe Railway, dotarł do południowej krawędzi Wielkiego Kanionu. Wraz z przybyciem pociągu, spokojny obszar Południowej krawędzi szybko przekształcił się w tętniącą życiem okolicę. Dziś odwiedzający mogą cofnąć się w czasie i wędrować po tej historycznie zachowanej wiosce z początku XX wieku.

Malownicze krajobrazy

Na długo przed pojawieniem się Instagrama, fotografowie odwiedzali Wielki Kanion, aby uchwycić rozległe krajobrazy i oszałamiające widoki. Zatem i Ty wykorzystaj okazję na dobrą fotografię! Pustynny krajobraz może się mocno zmieniać w zależności od pory roku, a nawet pory dnia. Pomarańczowe i czerwone odcienie najlepiej widoczne są podczas wschodu słońca. Pochmurne dni wydobywają odcienie fioletu i błękitu. Zima natomiast przynosi opady śniegu. Wielki Kanion jest pełen niesamowitych miejsc do fotografowania.

Desert View Watchtower at the Grand Canyon, Arizona, USA.
Desert View Watchtower at the Grand Canyon, Arizona, USA., licencja: shutterstock/By sepavo

Jazda na rowerze

Istnieje kilka opcji jazdy na rowerze po Parku Narodowym Wielkiego Kanionu, zarówno na Południowej, jak i Północnej krawędzi. Droga Hermit Road, która jest zamknięta dla prywatnych samochodów od marca do listopada, wije się wzdłuż południowej krawędzi przez około 11,2 km. A zatem rowerzyści mogą również podążać szlakiem Greenway Trail do Yaki Point, aby podziwiać bardziej spektakularne widoki na kanion. Segment Arizona Trail na Północnej krawędzi zapewnia wspaniałe możliwości jazdy na rowerze górskim. Szlak wije się przez niespełna 20 kilometrów, wewnątrz parku.

Największe atrakcje Wielkiego Kanionu (Grand Canyon)

Wielki Kanion podzielony jest na dwa główne regiony: South Rim i North Rim, z 320 km, 4-godzinną przejażdżką między nimi. Ponadto w Grand Canyon West i East dostępne są punkty widokowe i atrakcje, choć znajdują się poza granicami parku narodowego. Południowa krawędź jest najbardziej znana i popularna, z rozległymi udogodnieniami, w tym głównym Grand Canyon Visitor Center, historycznymi miejscami i muzeami, zakwaterowaniem i restauracjami otwartymi przez cały rok. Jeśli po raz pierwszy wybierasz się do Wielkiego Kanionu, to właśnie tam najlepiej zacząć zwiedzanie.

Colorado river on Horseshoe Bend, Arizona. Canyon rock landscape. Monument valley, Arizona. Panoramic view. Canyon National Park.
Rzeka Kolorado w Horseshoe Bend w Arizonie. Krajobraz skał kanionu. Dolina pomników w Arizonie. Widok panoramiczny. Park Narodowy Kanionu., licencja: shutterstock/By Volodymyr Tverdohlib

North Rim

North Rim ma ograniczone udogodnienia i jest otwarty tylko sezonowo, od połowy maja do połowy października. Jeśli podróżujesz przez północną Arizonę lub południowe Utah i nie masz czasu na odwiedzenie Południowej krawędzi, Północna krawędź jest świetną opcją, aby w pełni podziwiać Wielki Kanion z mniej zatłoczonego punktu widokowego.

West Rim

Zachodnia krawędź, czyli Grand Canyon West, znajduje się na terenie rezerwatu Indian Hualapai. To tutaj usytuowany jest także słynny Skywalk: szklany panel w kształcie podkowy, który rozciąga się nad Kanionem. Aby odwiedzić Grand Canyon West, należy zakupić ogólne bilety wstępu, z dodatkowymi opłatami za Skywalk i inne atrakcje. Zachodnia krawędź znajduje się 2 godziny jazdy od Las Vegas i jest świetnym miejscem na jednodniową wycieczkę.

Angels Landing From Scout Lookout, West Rim Trail, Zion National Park, Utah, USA
Lądowanie aniołów z punktu widokowego Scout, West Rim Trail, Park Narodowy Zion, Utah, USA, licencja: shutterstock/By Billy McDonald

East Rim

Wschodnia krawędź znajduje się technicznie wewnątrz parku narodowego, w obszarze Desert View. Jednak terminy „East Rim” i „Grand Canyon East” są również używane w odniesieniu do obszaru skupionego wokół Page, Arizona i Glen Canyon National Recreation Area, który obejmuje kultowy Horseshoe Bend i Kanion Antylopy. Obszar ten jest wart odwiedzenia, ale ze względu na odległość od Południowej Krawędzi powinien być traktowany jako dodatkowy cel podróży.

Wodospad Havasu

Jeśli widziałeś zdjęcia wodospadu schodzącego z pomarańczowych klifów z piaskowca do basenu z niewiarygodnie turkusową wodą to jest to właśnie Havasu. Chociaż znajduje się w Wielkim Kanionie, ten cud natury jest częścią rezerwatu Indian Havasupai. Dostęp do niego można uzyskać tylko poprzez wycieczkę z przewodnikiem lub rezerwację noclegu na kempingu, lub w domku. Zezwolenia są niezwykle popularne i trudne do zdobycia.

New Navajo Falls, Havasupai, Arizona, USA
Wodospady New Navajo, Havasupai, Arizona, USA, licencja: shutterstock/By ymmij

Bilety do Wielkiego Kanionu (Grand Canyon)

Przy punktach wejściowych do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu akceptowane są tylko karty kredytowe i debetowe oraz karnety America the Beautiful. Gotówka nie jest akceptowana. Możliwe jest zakupienie biletu wstępu za gotówkę lub karty kredytowe/debetowe w niektórych punktach w mieście Tusayan.

Godziny otwarcia Wielkiego Kanionu (Grand Canyon)

Wizyta w Wielkim Kanionie nie wymaga rezerwacji wejścia na określoną godzinę. Obiekt ten otwarty jest przez cały rok, 24 godziny na dobę. Oczywiście po zmroku nie ma zbyt wiele do zobaczenia w Wielkim Kanionie, ale nie przegap okazji, aby stanąć na Mather lub Yaki Point i zobaczyć wschód słońca nad wschodnim brzegiem, zwanym także Desert View. Warto także zobaczyć zachod słońca z Hopi, Yaki lub Mather Points. Istnieją także wieczorne wycieczki i obserwacje gwiazd na ciemnym niebie. W ciągu dnia koniecznie obejrzyj wszystkie zabytki, centra dla zwiedzających, przespaceruj się szlakiem Rim Trail lub wybierz się na wycieczkę w dół kanionu szlakami Bright Angel lub South Kaibab Trails.

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Najciekawsze darmowe atrakcje w Arizonie

Jak zwiedzać Wielki Kanion (Grand Canyon)? Oto praktyczne porady!

Następny

Dodaj komentarz