Przewodnik po Kanionie Antylopy – zwiedzanie, bilety, wycieczki

Tagi , , , , , ,

Dla wielu osób Kanion Antylopy jest największym cudem natury w całej Arizonie, a nawet i w Stanach Zjednoczonych. Jest to z pewnością obowiązkowy punkt każdej wycieczki po zachodnich Stanach Zjednoczonych i prawdopodobnie najbardziej fotogeniczne miejsce, jakie kiedykolwiek będziesz miał okazję zobaczyć. Wizyta w Kanionie Antylopy wymaga jednak pewnego planowania. Poniżej znajdziesz mnóstwo informacji, które pomogą Ci przygotować się do podróży. Oto przewodnik po Kanionie Antylopy.

Gdzie znajduje się Kanion Antylopy (Antelope Canyon)?

Kanion Antylopy (Antelope Canyon) znajduje się na terenie Navajo Tribal Park, na pustyniach południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Kanion usytuowany jest blisko granicy ze stanem Utah, jednak ziemia ta należy do narodu Nawaho i obejmuje duży obszar w okolicznych stanach.

W jakim stanie jest Kanion Antylopy?

Jest to dość odległa część kraju, a najbliższym miastem jest Page w Arizonie, w hrabstwie Coconino.

Jak dojechać do Kanionu Antylopy (Antelope Canyon)?

Najlepszym sposobem na odwiedzenie Kanionu Antylopy jest przejazd autem albo jako część wycieczki obejmującej południowo-zachodnie stany USA. Najbliższe duże miasta, z których można odwiedzić Kanion Antylopy, to Las Vegas oraz Phoenix. Oba znajdują się w odległości co najmniej pięciu godzin jazdy samochodem. Dobrym wyborem jest zatem wypożyczenie samochodu w jednym z tych miast, aby dojechać do Kanionu Antylopy.

Jeśli planujesz wynajem samochodu, to polecamy konkretny plan podróży, gdyż po drodze można wiele zwiedzić. W drodze do Kanionu Antylopy możesz także zatrzymać się w rozległym Wielkim Kanionie, spektakularnym Horseshoe Bend i lasach Arizony. Możesz także wybrać się do kultowych miastach, takich jak Las Vegas, a nawet udać się dalej na zachód, na wybrzeże Kalifornii.

Najlepsze miejsca na zdjęcia w Kanionie Antylopy

Dla fotografów pora dnia ma znaczący wpływ na jakość zdjęć, które można zrobić szczególnie w miejscu takim jak Kanion Antylopy. W Górnym Kanionie Antylopy najbardziej pożądanym momentem jest południe, kiedy promienie słoneczne wpadają bezpośrednio do Kanionu, oświetlając skały i tworząc malownicze krajobrazy. Najlepsze zdjęcia wychodzą zazwyczaj od końca marca do początku października. Dolny Kanion Antylopy zapewnia bardziej rozproszone i spójne światło przez cały dzień, co również skutkuje oszałamiającymi zdjęciami.

Co ciekawe, dla wielu to właśnie Dolny Kanion Antylopy z wąskimi chodnikami jest bardziej interesujący do fotografowania. Poza tym wstęp jest tańszy, co zawsze jest zaletą. Większość ludzi wybiera się do Górnego Kanionu Antylopy, więc w Dolnym Kanionie jest też mniej tłoczno.

Fotografowanie Kanionu Antylopy bez statywu jest trudniejsze, ale nadal można robić niesamowite zdjęcia. Korzystając z lustrzanki cyfrowej, wybierz wysokie ustawienie ISO i użyj szerokiej przysłony. Aby sfotografować promienie światła, zarezerwuj wycieczkę, która będzie w Kanionie między 10:00 a 13:00, od maja do października.

Skąd nazwa Kanion Antylopy?

Nazwa Górnego Kanionu Antylopy w języku Navajo to „Tsé bighánílíní”, co oznacza dosłownie „miejsce, w którym woda przepływa przez skały”. Nazwa bardzo dobrze opisuje powstanie tego Kanionu w wyniku erozji przez gwałtowne powodzie na przestrzeni wielu stuleci. Dolny Kanion Antylopy, czyli „Hazdistazí”, tłumaczy się jako „spiralne łuki skalne”, oddając charakterystyczne kształty i krzywe wyrzeźbione w piaskowcu. Kanion Antylopy otrzymał swoją angielską nazwę od stad antylop Pronghorn, które kiedyś wędrowały po tym obszarze.

Historia i ciekawostki na temat Kanionu Antylopy (Antelope Canyon)

Kanion Antylopy składa się z dwóch oddzielnych części: Górnego Kanionu Antylopy, znanego jako „The Crack” i Dolnego Kanionu Antylopy, znanego jako „The Corkscrew”. Surrealistyczne, przypominające fale struktury piaskowca, tworzone przez wiele tysięcy lat przez erozję, prezentują oszałamiające wzory kolorów, świateł i cieni, przyciągając fotografów oraz entuzjastów przyrody z całego świata. Wizyta w Kanionie Antylopy oferuje wyjątkową okazję do poznania naturalnego piękna Ziemi, jednocześnie umożliwiając łatwy dostęp do innych kultowych cudów natury w pobliżu.

Kanion Antylopy ma głębokie znaczenie historyczne i kulturowe dla ludu Nawaho, który zamieszkuje ziemie na terenie okolic Kanionu. Jest to nie tylko wyjątkowa formacja geologiczna, ale także święte miejsce, które uświęca tradycje i duchowe wierzenia ludu Nawaho. Dla ludu Nawaho Kanion Antylopy jest miejscem o znaczeniu duchowym. Rozległe formy piaskowca, gra światła i cienia w ciągu dnia oraz wyciszona, odizolowana atmosfera głęboko w szczelinach przyczyniają się do powstania niesamowitej atmosfery spokoju oraz zadumy. Kanion jest postrzegany jako pomnik potęgi sił natury i upływu czasu – tematów dominujących w kulturze Nawaho.

Warto wiedzieć, że Górny Kanion Antylopy powstał na przestrzeni wieków w wyniku spływania kaskadami wody deszczowej do kanionu, wypłukując przy tym żwir i piasek. Powodzie są tu nadal poważnym problemem. Ze względu na nietypową topografię w Dolnym Kanionie podczas deszczowej pogody, Antelope i otaczająca ją pustynia są ściśle monitorowane pod kątem wszelkich oznak burz i powodzi. Nawet niewielka ilość deszczu spadająca wiele kilometrów dalej może spowodować, że woda wpadnie do szczelin i podniesie poziom wód w alarmującym tempie. Te tak zwane powodzie błyskawiczne są właśnie powodem, dla którego Kanion wygląda tak, jak kilkaset lat temu.

Zwiedzanie Kanionu Antylopy (Antelope Canyon)

Kanion Antylopy znajduje się na terenie Navajo Tribal Park, samodzielna eksploracja nie jest dozwolona. Odwiedzającym MUSI towarzyszyć autoryzowany przewodnik. Z Phoenix podróż na północ do Kanionu Antylopy trwa około czterech i pół godziny. Po dotarciu na miejsce wycieczki trwają zwykle do dwóch godzin, jeśli weźmie się pod uwagę parking, podróż na miejsce i faktyczny czas spędzony w Kanionie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na nocleg w Page. Poza tym większość wycieczek rozpoczyna się w Page lub przy wjeździe do Parku przy autostradzie 98.

Niezależnie od tego, czy zaczniesz w miejscowości Page, czy przy wejściu do parku, przygotuj się na jazdę pojazdem z napędem na cztery koła przez piaszczyste koryto rzeki do Kanionu. Każdy pojazd ma przewodnika Nawaho, który prowadzi grupę, dzieli się informacjami na temat formacji, a nawet pokazuje najlepsze miejsca do zrobienia zdjęć.


Warto jednak wiedzieć, że piasek jest dosłownie wszędzie. W wietrzne dni pył może dostać się do nosa, ust oraz uszu. Jeśli masz lustrzankę cyfrową, zakryj ją, gdy jej nie używasz (plastikowy czepek pod prysznic pomoże ją ochronić) i nigdy nie zmieniaj obiektywów wewnątrz Kanionu!

Zwiedzanie Górnego Kanionu Antylopy

Górny Kanion Antylopy jest najpopularniejszym z dwóch kanionów szczelinowych do odwiedzenia, a więc jest najbardziej zatłoczony. Nazywany jest również „The Crack” i „Upper Antelope Canyon”. Jest on także zatłoczony, ponieważ jest bardziej dostępny niż niższe obszary. Aby dostać się do górnego obszaru, jedzie się polną drogą, a następnie wędruje do wejścia do samego kanionu szczelinowego. Jest to miejsce, w którym najprawdopodobniej zrobisz najlepsze zdjęcia, gdy promienie słońca wpadną przez szczeliny w skale (jeśli jesteś tu w miesiącach letnich).

Zwiedzanie Dolnego Kanionu Antylopy

Dolny Kanion Antylopy jest również nazywany „Korkociągiem” i ogólnie rzecz biorąc, kanion ten jest mniej zatłoczony niż górny. Głównym tego powodem jest fakt, że Lower Antelope Canyon znajduje się poniżej poziomu gruntu, co pociąga za sobą konieczność wspinania się po długich metalowych drabinach, aby dostać się na dno kanionu. Kiedy już tam zejdziesz, sam kanion jest znacznie szerszy i dłuższy niż Górny Kanion Antylopy. Poza tym jest tam znacznie więcej miejsca i można bardziej docenić to miejsce. Ponieważ jednak Dolny Kanion Antylopy znajduje się pod ziemią, nie doświadczysz zjawiska wiązki światła na tych samych poziomach, co górne poziomy, co dla wielu jest powodem, aby odwiedzić wyłącznie Górny Kanion Antylopy. Wycieczki na niższe poziomy nie sprzedają tak szybko i często bywają tańsze niż wycieczka na wyższy poziom. Dlatego też, jeśli planujesz zwiedzanie budżetowe to wybierz zwiedzanie Dolnego Kanionu Antylopy.

Navajo Upper Antelope Canyon within Lake Powell Navajo Tribal Park near Page, AZ
Kanion Górnej Antylopy Navajo w Parku Plemiennym Navajo Lake Powell w pobliżu Page, Arizona, licencja: shutterstock/By gagliardig

Co warto zabrać ze sobą do Kanionu Antylopy?

Należy włożyć solidne buty trekkingowe i warstwową odzież. Stosuj dużo kremów przeciwsłonecznych, nawet zimą. Weź ze sobą kapelusz lub chustkę chroniącą twarz przed piaskiem, a jeśli nosisz soczewki kontaktowe, rozważ wybór okularów. Dozwolone jest zabranie ze sobą jednej butelki wody (co zdecydowanie zalecamy).

  • Zakaz: Wnoszenia toreb, torebek, saszetek, statywów, monopodów, kijów do selfie, jedzenia i napojów – wszystko to jest zabronione w Kanionie Antylopy.

Warto wiedzieć, że na terenie Kanionu Antylopy nie ma koszy na śmieci ani łazienek.

Ile czasu trwa zwiedzanie Kanionu Antylopy (Antelope Canyon)?

Jedynym sposobem na odwiedzenie Kanionu Antylopy jest wycieczka z przewodnikiem Nawaho. Szlak pieszy ma długość około 1,6 km i trwa od 45 minut do 1 godziny. Wycieczki z przewodnikiem zwykle wyruszają z miejscowości Page. Przez 15 minut jedziesz wzdłuż piaszczystego brzegu rzeki w samochodzie z napędem 4×4, do początku szlaku. Warto jednak wiedzieć, że Kanion ma tylko 200 metrów długości. Wędrówka prowadzi wzdłuż stosunkowo płaskiego dna Kanionu. Następnie wędrujesz nad ziemią, wracając do punktu startu. Wycieczka trwa około 100 minut. Operatorzy wycieczek proszą o zameldowanie się na 30 minut przed planowanym odjazdem wycieczki.

Dlaczego warto odwiedzić Kanion Antylopy (Antelope Canyon)?

Kanion Antylopy to wyjątkowe miejsce. W południe, gdy świeci słońce, snopy światła wcinają się w Kanion, oświetlając wąskie pomarańczowo-złote ściany z piaskowca. Efekt jest niemal surrealistyczny, a fotografowie z całego świata przyjeżdżają tu, aby uchwycić jego wyjątkowe piękno.

Antelope Canyon Pass, AZ featuring a winding road cutting through rugged, red rock formations under a clear blue sky. The dramatic landscape of cliffs and rocky terrain creates a stunning desert scene
Przełęcz Antelope Canyon w Arizonie z krętą drogą przecinającą nierówne, czerwone formacje skalne pod czystym, licencja: shutterstock/By bjlopez

Największe atrakcje Kanionu Antylopy (Antelope Canyon)

Kaniony szczelinowe, takie jak Kanion Antylopy (Antelope Canyon), znacznie różnią się od miejsc, takich jak Wielki Kanion i charakteryzują się głębokimi oraz bardzo wąskimi kanałami. Górna część kanionu Antelope ma ściany o wysokości 37 m, które górują nad wąskimi korytarzami, po których można łatwo wędrować. Z kolei dolna część kanionu jest znacznie trudniejsza w nawigacji tworząc przejścia w kształcie litery V. Trasa od czasu do czasu wymaga wspinaczki po schodach, aby przedostać się przez szczeliny. Jest to jednak część przygody, która się opłaca, ponieważ czekają na Ciebie widoki z innego świata.

Kiedy zwiedzić Kanion Antylopy?

Ważne jest, aby wybrać najlepszy czas na wizytę w Kanionie Antylopy, ponieważ warunki tutaj zmieniają się w zależności od pory roku. W szczycie sezonu Kanion jest zatłoczony przez turystów i konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie wycieczek oraz przewodników z dużym wyprzedzeniem, aby uniknąć rozczarowania. Szczyt sezonu przypada zwykle na okres od marca do października, kiedy jest lato, a warunki oświetleniowe są idealne do zwiedzania Kanionu. Górny Kanion Antylopy słynie z intensywnych wiązek światła, gdy światło słoneczne dosłownie przebija się przez szczeliny, oświetlając skały. Dzieje się tak tylko latem, a szczególnie w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Natomiast najlepszą porą dnia jest czas od 11 rano do 14 po południu. Lato to jednak także pora monsunowa w Arizonie, a między czerwcem a wrześniem można spodziewać się częstych burz, które mogą powodować odwołanie wizyty w Kanionie Antylopy, jeśli istnieje niebezpieczeństwo gwałtownych powodzi. Poza sezonem letnim zima jest najlepszym okresem na wizytę, jeśli chcesz uniknąć tłumów turystów. Możesz nie mieć okazji zobaczyć wyjątkowych pokazów świetlnych w formacjach skalnych, ale docenisz spokojniejszą stronę Kanionu Antylopy, podczas gdy nie ma niebezpieczeństwa gwałtownych powodzi ( ponieważ nie ma opadów deszczu).

Curves of the narrow slot canyon in Antelope Canyon Arizona USA
Krzywe wąskiego kanionu szczelinowego w Kanionie Antylopy, Arizona, licencja: shutterstock/By Krystalp20

Gdzie kupić bilety do Kanionu Antylopy?

Do wejścia do Kanionu Antylopy potrzebny jest bilet, natomiast dostępne bilety szybko się rozchodzą. Jeśli chcesz zdobyć bilet lub bilety latem, to może być konieczna rezerwacja z co najmniej rocznym wyprzedzeniem! Poza sezonem zakup będzie łatwiejszy. Niemniej to właśnie rezerwacja z wyprzedzeniem gwarantuje uzyskanie biletu w wybranym terminie. Bilety możesz kupić online m.in.:

Upper Antelope Canyon

  • Antelope Canyon Tours, Inc.
  • Antelope Slot Canyon Tours
  • Adventurous Antelope Canyon Tours
  • Antelope Canyon Navajo Tours

Lower Antelope Canyon

  • Ken’s Tours Lower Antelope Canyon Tours
  • Dixie’s Lower Antelope Canyon Tours

Gdy już zdobędziesz bilety i wiesz, kiedy się tam udać i jak się tam dostać, musisz mieć przygotowane, najlepiej wydrukowane wcześniej wejściówki. Kanion Antylopy znajduje się w dość odległym miejscu, więc powrót po bilety zajmie trochę czasu. Dlatego też bilety należy mieć przy sobie podczas wyjazdu. Jeśli masz je w telefonie, pobierz je przed wyjazdem.

Kanion Antylopy godziny otwarcia

Kanion Antylopy możesz zwiedzać w godzinach, w których organizowana jest Twoja wycieczka. Dlatego też w różnych firmach dostępne są wycieczki o każdej porze dnia. Zazwyczaj jednak wycieczki zaczynają się już około 6 rano.

Bilety do Kanionu Antylopy (Antelope Canyon)

Wszystkie obszary Kanionu Antylopy są dostępne tylko w ramach wycieczki z przewodnikiem. Poza tym przewodnicy po Kanionie Antylopy są obowiązkowi. Aby zorganizować wizytę w Kanionie Antylopy, wybierz operatora wycieczki z przewodnikiem. Opłata za wstęp do Kanionu Antylopy wynosi 8 USD za osobę. Poza tym wycieczki z przewodnikiem są dodatkowo płatne.

Czytaj także: Bilety do Kanionu Górnej Antylopy – zorganizowana wycieczka

Ceny biletów, Kanion Antylopy (Antelope Canyon)

Do niedawna koszty różniły się znacznie w zależności od tego, czy zarezerwowano wycieczkę krajoznawczą, czy fotograficzną. Indianie Nawaho ograniczyli jednak dostępność wycieczek tzw. fotograficznych, ponieważ często powodowały one zatory na szlakach przez fotografów ze statywami, którzy spędzali tu więcej czasu. Większość 90-minutowych wycieczek po Górnym Kanionie Antylopy kosztuje od 50 do 90 USD (nieco mniej dla dzieci), choć niektórzy operatorzy oferują zniżki na wycieczki tzw. „wczesnego skowronka” i „wycieczki ostatniej szansy”. Godzinne wycieczki po Dolnym Kanionie Antylopy kosztują od 40 USD do 80 USD, w przypadku opcji deluxe. Cena zazwyczaj – ale nie zawsze – obejmuje podatki i opłatę za pozwolenie na wstęp Nawaho w wysokości 8 USD. Jeśli masz pytania dotyczące dodatkowych opłat, skontaktuj się z firmą organizującą wycieczkę.

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Internet w Arizonie – co warto wiedzieć?

Dlaczego warto jechać do Arizony?

Następny

Dodaj komentarz