Pogoda w Arizonie od marca do listopada

Tagi , ,

Arizona to stan położony w południowej części Stanów Zjednoczonych. Stolicą tego stanu jest Phoenix. Obszar metropolitarny obejmuje około 5 mln mieszkańców. Pod względem wielkości możemy rozmawiać o dziesiątym obszarze metropolitarnym na terenie USA. Uwagę zwraca też to, że większość mieszkańców Arizony mieszka w jednym z kilku obszarów miejskich. Tym samym można powiedzieć, że większość stanu nie jest zbyt dobrze zaludniona. Nie ma też co ukrywać, że Arizona jest popularnym kierunkiem wypoczynku. Wpływ na to na pewno ma otoczenie, jak i pogoda. Skoncentrujmy się teraz jednak na kwestiach pogodowych. Jaka pogoda w Arizonie panuje w ciągu roku?

Z perspektywy naszego kraju można też mówić o tym, że Arizona jest w pewien sposób polska. Dane z 2019 roku wskazują na to, że ponad 2% mieszkańców (ponad 160 tys.) to Polacy. Co ciekawe, zdecydowana większość z nich to mieszkańcy hrabstwa Maricopa. W hrabstwie tym każdego roku organizuje się festiwale polonijne. Za skupisko polonijne można także uznać Tucson. Tam działalność polonijna skoncentrowana jest na parafii św. Cyryla z Aleksandrii. Warto również mieć świadomość tego, że szkoły parafialne to miejsca, gdzie dzieci mają możliwość nauki historii, języka i polskiej tradycji.

Klimat USA

Jakiej pogody należy spodziewać się w USA? Odpowiedzi na to pytanie mogą być różne i na dobrą sprawę nie można się temu dziwić. Stany Zjednoczone są pod wpływem kilku typów klimatu. Na największej części terytorium klimat jest umiarkowany. Do tego wilgotny klimat na wybrzeżu i półsuchy na wyżynach. Obowiązuje zasada, zgodnie z którą im dalej na południe, tym wyższej temperatury należy się spodziewać.

Przyjrzyjmy się jednak już teraz, co dzieje się w Arizonie. Pod uwagę weźmiemy okres od marca do listopada.

Pogoda w Arizonie w marcu

Temperatura w ciągu dnia wynosi średnio ok. 26℃, natomiast nocą jest to ok. 12℃. Przeciętnie kilka dni deszczowych. Opady na poziomie ok. 25-30 mm. Oczywiście są to wartości, do których nie należy dosłownie się przywiązywać. To wskazówki dla wszystkich tych, którzy myślą o wyjeździe. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że w przypadku pogody duże znaczenie ma wysokość.

Kwiecień w Arizonie

Kwiecień można porównać do tego, co dzieje się w Polsce latem, ponieważ średnia temperatura w ciągu dnia przekracza 30℃. Nocą temperatura spada do ok. 16℃. Uwagę zwraca też to, że nie należy spodziewać się sporego deszczu. Możemy rozmawiać o jednym, dwóch dniach deszczowych. To przekłada się na średnią opadów, która nie przekracza 7 mm.

Maj w Arizonie

Jeżeli w kwietniu jest ciepło, to znaczy, że w maju jest bardzo ciepło. Średnia temperatura w ciągu dnia przekracza 34℃. Nocą rzecz jasna również jest cieplej – przeciętnie mamy powyżej 21℃. Opadów coraz mniej – przeciętnie trafia się jeden dzień deszczowy. Średnia opadów na poziomie 2 mm.

Pogoda w Arizonie w czerwcu

Czerwiec oznacza ekstremalny upał, ponieważ w ciągu dnia mamy średnio ponad 40℃. Ma to też swoje przełożenie na noce – średnia wynosi blisko 25℃. Rosnące temperatury korelują z opadami. W czerwcu deszczu się niemal nie uświadczy. Średnia liczba dni deszczowych wynosi 0,4 dnia. Jeżeli chodzi o opady, przeciętnie mamy 0,5 mm deszczu.

Lipiec w Arizonie

To wciąż nie koniec wzrostu przeciętnych temperatur, ponieważ średnio w ciągu dnia mamy 41℃. Nocą wzrost jest bardziej wyraźny, ponieważ średnia temperatura przekracza 28℃. Znacząca różnica jest w przypadku deszczu, co nie oznacza, że należy spodziewać się ogromnych opadów – przeciętne mamy 26,5 mm opadów (średnio blisko 3 dni deszczowe).

Sierpień w Arizonie

Jeśli chodzi o temperaturę w ciągu dnia, sierpień jest bardzo podobny do tego, co dzieje się w czerwcu i lipcu – średnio mamy blisko 41℃. Nocą średnia temperatura wynosi niemal 28℃. Przeciętnie mamy ok. 3 dni deszczowe, natomiast średnia suma opadów wynosi blisko 25 mm.

Pogoda w Arizonie we wrześniu

Średnio we wrześniu mamy ponad 38℃ w ciągu dnia. Nocą średnia jest bliska 25℃. Zauważalne ochłodzenie. Po raz kolejny około 3 dni deszczowe przy średniej sumie opadów przekraczającej 15 mm deszczu.

Październik w Arizonie

Październik przynosi już zauważalne ochłodzenie, choć czy można narzekać, kiedy średnia temperatura w ciągu dnia przekracza 31℃? Nocą przeciętnie mamy około 18℃. Średnio około 2 dni deszczowe, natomiast średnia suma opadów przekracza 16 mm.

Listopad w Arizonie

W listopadzie średnia w ciągu dnia przekracza 25℃. Z kolei nocą przeciętna temperatura to 11,5℃. Znów około 2 dni deszczowe, z kolei średnia suma opadów wynosi blisko 17 mm.

Pora udać się do Arizony

Kiedy więc warto zaplanować wyjazd do Arizony? Najłatwiej powiedzieć, że latem, ponieważ wtedy temperatury są najwyższe. Z drugiej strony można zastanowić się nad tym, czy nie jest wtedy zbyt ciepło. Nie ulega również wątpliwości, że są osoby, które niekoniecznie lubią tłumy i wszechobecny harmider. Nie wszyscy przepadają za zgiełkiem, a co by nie mówić, pogoda w Arizonie nie powinna sprawiać problemów. Oczywiście deszczu w październiku jest więcej niż np. w czerwcu, ale nie wydaje się, aby miało to stanowić większy kłopot.

Poprzedni

Wiosna w Arizonie, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

Co kupić w Arizonie i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

1 komentarz do “Pogoda w Arizonie od marca do listopada”

Dodaj komentarz