Najciekawsze darmowe atrakcje w Arizonie

Tagi , , , , , ,

Położony w samym sercu południowego zachodu amerykańskiego stanu Arizona jest pełna cudów natury, ładnych miast i uroczych miasteczek. Wielki Kanion jest jedną z największych atrakcji USA i obowiązkowym celem podróży. Jednak, jeśli zapuścisz się głębiej, znajdziesz wyjątkowe miejsca do odwiedzenia, ciekawe zabytki oraz muzea. Miasta takie jak Phoenix i Sedona to największe, a przy tym też niezwykle popularne miejsca podróży. Warto zatem wiedzieć, że Arizona oferuje wiele darmowych atrakcji na świeżym powietrzu. Stan ten jest domem dla pustyń, jezior, gór, kanionów szczelinowych, kaktusów saguaro, wodospadów, a nawet wulkanu. A zatem poznajmy najciekawsze darmowe atrakcje w Arizonie!

Poznaj najciekawsze darmowe atrakcje w Arizonie!

Zanim wyruszysz w podróż, zapoznaj się z naszą listą najciekawszych darmowych atrakcji i miejsc do odwiedzenia w Arizonie. W Arizonie znajdziesz dziesiątki muzeów, malowniczych pieszych szlaków, targów i historycznych miejsc, które można odwiedzić za darmo lub za niewielką cenę. Oto najciekawsze darmowe atrakcje w Arizonie, które warto zobaczyć.

Arizona Capitol Museum

Muzeum Arizona Capitol jest symbolem bogatej i barwnej historii stanu. Możesz za darmo skorzystać z szeregu możliwości edukacyjnych. Dzięki temu zyskasz wgląd w rządowe, polityczne, społeczne i kulturalne kroniki stanu. Co więcej, Muzeum organizuje serie prelekcji i wydarzeń, które mają na celu umożliwienie zrozumienia historii oraz kultury. Na czterech piętrach Muzeum Arizona Capitol, dostępnych jest ponad 20 obszarów wystawowych i sklep oferujący jedne z najlepszych produktów Arizony.

Historic Arizona State Capitol museum in downtown Phoenix, AZ
Historyczne muzeum Kapitolu stanu Arizona, licencja: shutterstock/By tashka

Sedona Wetlands Preserve

Północną część pustyni Sonora – gdzie znajduje się Sedona – zamieszkuje zaskakująca ilość dzikich zwierząt, takich jak pekari, kojoty, jelenie, grzechotniki, tarantule i mnóstwo jaszczurek. 27-akrowy rezerwat Sedona Wetlands Preserve jest prawdopodobnie najlepszym miejscem do obserwacji ptaków. Dodatkowo Northern Arizona Audubon Society oferuje bezpłatne sezonowe wycieczki terenowe, podczas których można zobaczyć setki ptaków w ich naturalnym środowisku. Obserwuj też płochliwą przepiórkę Gambela, długonogie czaple i szereg drapieżników: rybołowy, sępy indycze, a nawet bieliki. Odwiedź wcześniej stronę internetową Northern Arizona Audubon Society, aby uzyskać listę dat darmowych wycieczek pieszych.

An American Coot steps out on the shore of the Sedona Wetlands Preserve, Arizona
Sedona Wetlands w Arizonie, licencja: shutterstock/By MLeonardPhotography

Phoenix Art Museum

Muzeum Sztuki w Phoenix jest głównym repozytorium dzieł sztuki w Arizonie, w tym dzieł Diego Rivery, Claude’a Moneta i Georgii O’Keeffe. W środy można zwiedzać Muzeum po opłaceniu dobrowolnej darowizny po godzinie 15:00. Warto zwrócić uwagę także na AfterHours, czyli bezpłatne wieczorne sesje w Muzeum, z muzyką na żywo i rozrywką – zwykle organizowane są cztery razy w roku. Mamy także Family FunDays, które także organizowane są cztery razy w roku – odbywają się w niedziele, z bezpłatnym wstępem i zajęciami skierowanymi do entuzjastów sztuki w każdym wieku.

Children’s Museum

Warto wiedzieć, że Muzeum Dzieci w Phoenix jest uznawane za jedno z trzech najlepszych muzeów dla dzieci w USA. Zostało zaprojektowane z myślą o aktywnym zaangażowaniu dzieci w wieku do 10 lat, gdzie można dotykać eksponatów, odkrywać, tworzyć, a przy okazji też inspirować się. Na miejscu znajduje się ponad 300 atrakcji rozmieszczonych na trzech piętrach. Muzeum można zwiedzać bezpłatnie w pierwszy piątek każdego miesiąca w godzinach od 17:00 do 21:00 – według kolejności wcześniejszej rejestracji.

Veterans Oasis Park and Chandler Nature Center

Veterans Oasis Park and Chandler Nature Center znajduje się w południowo-wschodniej części miasta, na skrzyżowaniu Lindsay i Chandler Heights Roads. Centrum oferuje cztery sale poświęcone ochronie dzikiej przyrody i świadomości ekologicznej, obszary wystawowe, amfiteatr na świeżym powietrzu, sklep przyrodniczy i miejskie jezioro. Programy oferowane mieszkańcom i odwiedzającym obejmują takie tematy jak obserwacja ptaków, życie zgodne z ekologią, ogrodnictwo, ochrona wody, fotografia przyrodnicza, biegi na orientację, energia alternatywna oraz obserwacja gwiazd. Wstęp do Chandler Nature Center jest całkowicie bezpłatny, więc możesz za darmo oglądać eksponaty i spacerować szlakami wokół jeziorka.

Tempe Town Lake

Spacerowicze, rowerzyści i biegacze uwielbiają pętlę, która otacza Tempe Town Lake. Ten zbiornik wodny, który utworzono w 1999 roku, Tempe Town Lake służy jako centrum rekreacyjne. Ścieżka biegnie po północnej i południowej stronie jeziora, a mosty łączą się przy Priest Dr i Mural Rd. Ci, którzy chcą skrócić pętlę, mogą skorzystać z kładki dla pieszych znajdującej się w pobliżu Tempe Center for the Arts. Po obu stronach kładki znajdują się ciekawe rzeźby.

Sunset view of the Tempe Town Lake Rural Road Bridge at Tempe, Arizona
Widok zachodu słońca na most wiejski nad jeziorem Tempe Town w Tempe w Arizonie, licencja: shutterstock/By kitleong

Roosevelt Row w Phoenix

Roosevelt Row to miejsce, gdzie można podziwiać sztukę uliczną. Misją tego obszaru jest rozwijanie inicjatyw artystycznych poprzez kultywowanie kreatywnej, zrównoważonej przestrzeni dla rozwoju i wspierania sztuki. Wybierz się na spacer i podziwiaj dziesiątki murali oraz różne lokalne sklepy, bary i restauracje w całej dzielnicy artystycznej. Jeśli chcesz wydać kilka dolarów, udaj się do From the Rooftop w Cambria Hotel Downtown Phoenix na drinka z malowniczym widokiem na miasto.

Vision Gallery Chandler

Vision Gallery to przestrzeń dla miłośników sztuki. Co ciekawe, często zmieniają się tu wystawy, a to tym bardziej zachęca do wizyt. Wraz z Galerią w CCA, jest to jedyna tego typu przestrzeń w okolicy Chandler, która prezentuje szeroką gamę dzieł stworzonych przez lokalnych artystów. Co więcej, galeria oferuje różnorodne dzieła, w tym: ceramikę, grafikę, rysunek, fotografię, tekstylia, malarstwo, rzeźbę i sztukę multimedialną.

Chapel of the Holy Cross

W Sedonie nie ma zbyt imponującej architektury, z jednym wyjątkiem: Kaplicy Świętego Krzyża. Ten kościół katolicki, którego budowę ukończono w 1956 roku, znajduje się w czerwonej skale o wysokości nieco ponad 457 metrów. Zarówno kaplica, jak i jej 90-metrowy betonowy krzyż wbudowano w przednią fasadę. Dodatkowo są widoczne z Red Rock Scenic Byway (State Route 179). Jednak dzięki modernistycznemu projektowi nie ma tu strzelających w niebo iglic ani ozdobnych ozdób. Co więcej, zajrzyj do wnętrza kaplicy, aby zobaczyć 33-metrowy krucyfiks z brązu stworzony przez lokalnego artystę, który zainstalowano w 2018 roku.

Chapel of the Holy Cross in Sedona
Kaplica Świętego Krzyża w Sedonie, licencja: shutterstock/By AllisonJHahn

A zatem już teraz znasz darmowe atrakcje w Arizonie. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zaplanować swój wyjazd!

Czytaj także: Najlepsze hotele w Arizonie – gdzie się zatrzymać?

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Jak poruszać się po Arizonie? Transport publiczny, autobusy

Przewodnik po Wielkim Kanionie – zwiedzanie, bilety, wycieczki

Następny

Dodaj komentarz