Lotniska w Arizonie – porty lotnicze, praktyczne informacje

Tagi , , , , , , ,

Stan Arizona oferuje coś dla każdego – oszałamiające widoki, wyjątkową historię, różnorodność kulturową, ciekawe atrakcje, niesamowitą dziką przyrodę i wiele więcej. Arizona jest jednym z najczęściej odwiedzanych stanów w USA. Niezależnie od tego, czy szukasz w pełni interaktywnego doświadczenia, czy jednej z najbardziej niezapomnianych wycieczek, to poznaj wcześniej lotniska w Arizonie. Dzięki temu planowanie podróży będzie łatwiejsze!

Najważniejsze lotniska w Arizonie

Za najważniejsze lotnisko w Arizonie uznaje się port lotniczy Phoenix. Jest to zarazem największe lotnisko węzłowe w stanie. Niemniej jednak inne lotniska w Arizonie również obsługują dużą liczbę pasażerów i większe samoloty. Oprócz PHX istnieje obecnie kilka lotnisk oferujących loty komercyjne. Warto jednak wiedzieć, że mniejsze lotniska zazwyczaj oferują loty regionalne, międzymiastowe. Jeśli chodzi o linie lotnicze to American Eagle, American Airlines i United należą do największych. Można także skorzystać w oferty tanich linii lotniczych, takich jak Frontier oraz Sun Country, które oferują codzienne loty z większości lotnisk w Arizonie.

Międzynarodowy port lotniczy Phoenix Sky Harbor – (8 najbardziej ruchliwe lotnisko w USA)

Międzynarodowy port lotniczy Phoenix Sky Harbor (- kod IATA – PHX) jest największym lotniskiem w Arizonie i jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w USA. Lotnisko to jest także jednym z największych węzłów dla American Airlines oraz Southwest Airlines. Codziennie odbywa się tu wiele lotów krajowych i międzynarodowych, jednak najpopularniejszymi kierunkami są Denver oraz Seattle. Oddalone o około 8 km od centrum Phoenix lotnisko oferuje kilka opcji transportu. Dostępne są publiczne linie autobusowe Valley Metro, a także autobusy lotniskowe oraz taksówki.

Międzynarodowy port lotniczy Tucson (~ 10,000 pasażerów rocznie)

Międzynarodowe lotnisko Tucson (kod IATA – TUS) znajduje się w południowej Arizonie, około 13 km na południe od centrum miasta. Największy udział w ruchu pasażerskim mają linie American Airlines, Southwest Airlines oraz SkyWest. Większość lotów odbywa się na trasach krajowych: z Dallas, Los Angeles oraz Denver. Co więcej, komunikacja miejska SunTran zapewnia dojazd do Tucson w około 30 minut. Inną opcją są transfery lotniskowe, taksówki i wynajem samochodów.

Port lotniczy Phoenix-Mesa Gateway – AZA (~ 1,7 mln pasażerów)

Port lotniczy Phoenix-Mesa Gateway jest drugim lotniskiem obsługującym okolice Phoenix. Głównym celem lotniska jest odciążenie części ruchu z lotniska PHX. Lotnisko oddalone jest o około 50 km od Phoenix i jest dobrym wyborem, jeśli planujesz wizytę w Tonto National Forest.

Lotnisko Grand Canyon National Park – GCN

Port lotniczy Grand Canyon National Park (IATA: GCN) to lotnisko użytku publicznego znajdujące się w Tusayan. Co ważne, znajduje się ono w pobliżu Parku Narodowego Wielkiego Kanionu – około 1,6 km od wejścia na Południową Krawędź Wielkiego Kanionu. Lotnisko jest wykorzystywane głównie do wycieczek widokowych i lotów czarterowych.

Port lotniczy Grand Canyon West – kod IATA – GCW

Grand Canyon West Airport (IATA: GCW) to lotnisko położone 97 km na północny zachód od Peach Springs, w hrabstwie Mohave. Co ciekawe, jest własnością i jest zarządzane przez plemię, ponieważ znajduje się w rezerwacie Indian Hualapai. Oferowane są tu wycieczki samolotem, helikopterem i autobusem. Wycieczki autobusowe zatrzymują się zwykle w Hualapai Ranch, Eagle Point oraz Guano Point.

Private jet in Arizona
samolot w Arizona, licencja: shutterstock/By Steven Michael Ebright

Międzynarodowy port lotniczy Yuma – kod IATA – YUM

Międzynarodowy port lotniczy Yuma (IATA: YUM) to lotnisko wspólnego użytku z lotami cywilnymi i wojskowymi obsługiwane we współpracy z Korpusem Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Lotnisko znajduje się około 5,5 km na południe od Yuma i 240 km na wschód od międzynarodowego lotniska w San Diego. Jest ono wykorzystywane głównie przez lotnictwo wojskowe, ale jest również obsługiwane przez jedną komercyjną linię lotniczą i jedną firmę medyczną, a także jest wykorzystywane do lotnictwa ogólnego.

Lotnisko Flagstaff Pulliam – kod IATA – FLG

Lotnisko Flagstaff Pulliam (IATA: FLG) znajduje się 8 km na południe od Flagstaff, w hrabstwie Coconino. Port ten jest obsługiwany przez American Eagle. To również obiekt, jaki warto znać.

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Jak tanio zwiedzić Arizonę? Przewodnik, atrakcje

Wycieczka helikopterem nad Wielkim Kanionem (Grand Canyon)

Następny

Dodaj komentarz