Kiedy najlepiej jechać do Wielkiego Kanionu (Grand Canyon)?

Tagi , , , , ,

Chcesz wiedzieć, kiedy najlepiej jechać do Wielkiego Kanionu? Jaka pogoda tutaj panuje w poszczególnych porach roku? Jak zaplanować taki wyjazd? A zatem nasz wpis z pewnością pomoże Ci w tym zadaniu. Zatem zaczynamy!

Kiedy najlepiej jechać do Wielkiego Kanionu (Grand Canyon) – oto co brać pod uwagę!

Najlepszy czas na wizytę w Wielkim Kanionie zależy od tego, co chcesz tam robić. Zanim zarezerwujesz lot, zastanów się, jakie atrakcje najbardziej Cię interesują. Na przykład:

  • Czy wolisz wędrować wzdłuż szlaku Rim Trail, czy wejść do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu?
  • Czy chcesz nocować na terenie Parku, czy wolisz jednodniową wycieczkę?
  • Jesteś zainteresowany lotem samolotem lub helikopterem, a może podróżą kamperem?
  • Czy chcesz zobaczyć Skywalk?
  • Czy podróżujesz z dziećmi?
  • Czy chcesz wybrać się na rafting na rzece Kolorado?

Jeśli Twoim priorytetem jest po prostu zobaczenie zabytków i zrobienie kilku zdjęć, będziesz mieć nieco większą elastyczność w zakresie zwiedzania. Jednak niektóre aktywności, takie jak biwakowanie, piesze wycieczki czy rafting, są łatwiejsze (i tańsze) do zarezerwowania w określonych miesiącach. Niezależnie od preferencji, w naszym artykule opisujemy wszystkie pory roku i mamy nadzieję, że ułatwi Ci to podjęcie decyzji w wyborze najlepszego terminu podróży.

Grand Canyon National Park, Arizona.  A group of tourists gather at a viewpoint on the south rim as the sun is casting long shadows
Park Narodowy Wielkiego Kanionu w Arizonie, licencja: shutterstock/By Bob Pool

Wiosna – idealna pora na wizytę

Wiosna i jesień są często uważane za najlepsze pory roku do odwiedzenia Wielkiego Kanionu. Temperatury w ciągu dnia są zazwyczaj niższe niż latem, a przy okazji nie ma takich tłumów. Jakie zatem mamy zalety? Z pewnością za atut należy też uznać umiarkowane temperatury, które są idealne do uprawiania turystyki pieszej. Typowe temperatury w ciągu dnia na South Rim wahają się od 10-15°C, a na West Rim od 20-25°C. CO więcej, zwykle pada mniej deszczu niż jesienią. Dodatkowo jest to sezon kwitnienia dzikich kwiatów na południowych i północnych obrzeżach. Intensywność kwitnienia różni się w zależności od ilości opadów w zimie, ale zawsze jest na co popatrzeć.

Nalezy jednak sobie zdawać też sprawę z pewnych wad. Przykładowo w nocy robi się bardzo zimno, z niskimi temperaturami -6 do – 1°C. Niektóre obszary, w tym North Rim, są niedostępne z powodu śniegu.

Lato – doskonały czas, jednak z upałami

Sezon letni cieszy się dużą popularnością, niemniej w tym okresie jest bardzo ciepło oraz tłoczno. Niemniej trzeba przyznać, że długie, słoneczne dni są idealne do zwiedzania Wielkiego Kanionu Co więcej, usługi turystyczne są w pełnym rozkwicie, więc podczas wizyty będzie można wziąć udział w wielu aktywnościach. Dodatkowo Północna Krawędź jest otwarta! Temperatury na Północnej Krawędzi są znacznie niższe, średnio od 15-20°C w ciągu dnia.

Rainbow over the waterfall. Amazing mountain landscape. Big waterfall among the beautiful rocks. Brink of  the Lower Falls on the Grand Canyon of  the Yellowstone, Yellowstone National Park, Wyoming
Tęcza nad wodospadem. Niesamowity górski krajobraz. Duży wodospad wśród pięknych skał. Krawędź Lower Falls na Wielkim Kanionie Yellowstone, licencja: shutterstock/By RomanKhomlyak

Sezon ten ma też swoje wady. Mamy dużo turystów, a zatem możesz mieć trudności z rezerwacją zakwaterowania. Jeśli możesz przyjechać tu tylko latem, ale chcesz uniknąć tłumów, rozważ odwiedzenie North Rim. Temperatury w ciągu dnia mogą być bardzo wysokie, od 20-25°C na Południowej Krawędzi, do 32°C i powyżej na Zachodniej Krawędzi, a nawet wyższe wewnątrz Kanionu, co może bardzo utrudniać wędrówki. Uważaj także, gdyż Słońce może szybko spowodować oparzenia słoneczne, jeśli nie zastosujesz kremu przeciwsłonecznego lub nie założysz odpowiedniej odzieży, szczególnie w wietrzne dni. Pamiętaj także, że lato to pora monsunowa. Ulewne deszcze są powszechne od lipca do połowy września, ale nie trwają długo.

Jesień (wrzesień-listopad) – czy warto?

Podobnie jak wiosną, jesień to czas, kiedy pojawia się mniej turystów. Dodatkowo temperatury zaczynają się obniżać i w ciągu dnia wahają się od 15-20°C°. Podobnie jak wiosną, w nocy może być bardzo chłodno. Co jeszcze? Otóż jesienne kolory są niezwykle malownicze. Dodatkowo krótsze dni ułatwiają uchwycenie zachodu słońca nad Wielkim Kanionem.

Taki wyjazd ma także wady podobnie jak wiosną, pogoda może zmieniać się nieprzewidywalnie, z możliwością deszczu lub wczesnych opadów śniegu, a także cieplejszych niż zwykle temperatur, co może utrudniać odpowiednie ubranie się.

Podsumowanie

Jak zatem widzisz, opcji na wyjazd jest wiele. Każdy sezon ma swoje wady oraz zalety. Zatem musisz dokładnie przeanalizować, co jest dla Ciebie najważniejsze w tym wyjeździe, a potem podjąć decyzje!

Czytaj także: Gdzie spać przy Wielkim Kanionie (Grand Canyon) – noclegi i hotele

Jak zwiedzać Wielki Kanion (Grand Canyon)? Oto praktyczne porady!

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Arizonie

Jak tanio zwiedzić Arizonę? Przewodnik, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz