Jesień w Arizonie – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Tagi , , , ,

Kiedy większość ludzi myśli o jesieni, wyobraża sobie liście zmieniające kolory i spadające temperatury. Jednak w Arizonie zwykle tak nie jest. Temperatury zwykle się obniżają, ale w żadnym wypadku nie jest to jesienna pogoda, jakiej doświadczamy w Polsce. Jak więc przygotować się na wizytę w Arizonie jesienią? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wygląda jesień w Arizonie i czy jest to dobra pora na zwiedzanie tego stanu.

Temperatury i pogoda w Arizonie na jesień

Jesień w Arizonie oferuje wszystko, od ponad 37℃ na początku września do temperatur na poziomie około 20℃ pod koniec listopada. Wrzesień jest nadal ciepły, a najwyższe temperatury wynoszą średnio około 35 – 37℃. Październik jest nieco chłodniejszy z temperaturami na poziomie 32℃, natomiast listopad przynosi temperatury na poziomie około 20 – 23℃. Temperatury w nocy również wahają się od około 25℃ we wrześniu do 10℃ w listopadzie. Co ciekawe, jest to również pora roku, w której zaczyna się coroczna migracja ludzi z północy na południe. Mieszkańcy Phoenix nazywają ich „ptakami śnieżnymi”, ponieważ przylatują zimą, a następnie „migrują” z powrotem na północ, gdy nadejdzie wiosna. Co więcej, spora część z nich pochodzi nawet z Kanady!

Wrzesień w Arizonie

Mimo że jesień zaczyna się zbliżać, temperatury wciąż wahają się od 26℃ do 37℃. Atutem jesieni jest pojawiający się wiatr, który sprawia, że odczuwalna temperatura spada o dobre 5 – 10 stopni niż wskazuje termometr. Ponadto taka temperatura panuje tylko w najgorętszej porze dnia i spada stosunkowo szybko po zachodzie słońca, czyli wieczorem. Poranne temperatury zwykle oscylują wokół 26℃. Wieczory są chłodniejsze, z temperaturą na poziomie 21℃, dzięki czemu są bardzo komfortowe. Jeśli czujesz, że jest Ci trochę za gorąco w ciągu dnia, zawsze możesz usiąść w jednej z wielu restauracji lub barów. Wszystkie mają klimatyzację. Jeśli natomiast chcesz usiąść na zewnątrz, wiele z nich ma wentylatory i urządzenia wytwarzające mgiełkę, dzięki czemu nadal możesz cieszyć się widokiem, zjeść świetny posiłek lub napić się drinka i jednocześnie się ochłodzić.

 • Średnia najwyższa temperatura we wrześniu: 38 stopni Celsjusza
 • Średnia najniższa temperatura we wrześniu: 25 stopni Celsjusza
 • Rekordowa temperatura: 47 stopni Celsjusza
 • Rekordowo niska temperatura: 8 stopni Celsjusza

Październik w Arizonie

Poranki w październiku są już bardziej orzeźwiające. Zwykle temperatury w tym czasie wahają się od 15℃ do 21℃. W ciągu dnia jednak powoli wzrastają ona do aż 27℃. Gdy dodasz do tego przyjemną bryzę, to jest to idealna pora roku na spacery. Wieczory będą dobrym czasem do oglądania zachodu słońca w dowolnym miejscu. Polecamy miejsca, takie jak na przykład: Hole in the Wall, Desert Botanical Gardens lub w którymkolwiek z parków, lub rezerwatów wokół Phoenix. Można się do tych miejsc dostać bez większego problemu, co więcej większość z nich oferuje malownicze szlaki i widoki. Październik jest zwykle suchym miesiącem, więc nie musisz martwić się o parasol.

 • Średnia najwyższa temperatura w październiku: 30 stopni Celsjusza
 • Średnia najniższa temperatura w październiku: 18 stopni Celsjusza
 • Rekordowa temperatura: 41 stopni Celsjusza
 • Rekordowo niska temperatura: 1 stopień Celsjusza
Antelope Canyon Warm Hues and Light Rays, Arizona
Ciepłe odcienie i promienie świetlne w Kanionie Antylopy, Arizona, licencja: shutterstock/By nicholasjklein

Arizona w listopadzie

Możesz być zaskoczony, ale listopad w Arizonie jest bardzo ciepły (w porównaniu z polskim klimatem oczywiście)! Poranne temperatury w listopadzie, w Arizonie oscylują zazwyczaj wokół 10℃ i wzrastają w ciągu dnia do około 20 ℃ – 22℃. Trzeba zatem przyznać, że listopadowe temperatury przypominają bardziej wiosenną pogodę niż nadchodzącą jesień. To naszym zdaniem jeden z najlepszych miesięcy do zwiedzania Phoenix czy Grand Valley. Poza tym nie musisz martwić się o parasol w Arizonie, ponieważ w listopadzie nie ma go zbyt wiele ze względu na suchy klimat.

 • Średnia najwyższa temperatura w listopadzie: 25 stopni Celsjusza
 • Średnia najniższa temperatura w listopadzie: 12 stopni Celsjusza
 • Rekordowa temperatura w listopadzie: 36 stopni Celsjusza
 • Rekordowo niska temperatura w listopadzie: – 3 stopnie Celsjusza

Jesień w Arizonie – czy warto jechać?

Oczywiście, że tak! Jest to pora roku, która jest świetna do korzystania ze wszystkich aktywności na świeżym powietrzu! To także idealny czas na wędrówki po Grand Canyon, korzystania z lokalnych parków i podziwiania scenerii na świeżym powietrzu. Ogólnie rzecz biorąc, jesienne kolory Arizony pojawiają się już w połowie września na górskich wzniesieniach i trwają do początku grudnia w miejscach położonych na pustyni.

Od końca września do końca października żółcienie i czerwienie pojawiają się w pobliżu Sedony, Cottonwood oraz Camp Verde. Z kolei, pod koniec listopada kolory przenoszą się niżej i dalej na południe. Jest to ekscytująca pora roku dla fotografów przyrody, ponieważ jesień na pustyni Sonoran z licznymi kaktusami Saguaro jest niezwykle malownicza i fascynująca. Zwykle od początku do połowy grudnia kolory nadal przenikają pustynię Sonora, rozświetlając wszystkie kaniony, w tym słynny Kanion Antylopy.

Czytaj także: Zima w Arizonie – jaka pogoda i temperatura, co robić?

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

TOP 10 atrakcji w Arizonie, co zobaczyć i zwiedzić

Jak poruszać się po Arizonie? Transport publiczny, autobusy

Następny

Dodaj komentarz