Jakie formalności przed wylotem do Arizony?

Tagi , , , , , ,

Przygotowania do wyjazdu do Arizony mogą wydawać się dość skomplikowane, ale odpowiednie zorganizowanie i wcześniejsze załatwienie formalności znacznie ułatwi Twoją podróż. Wbrew pozorom nie jest tego aż tak wiele. A zatem, jakie formalności przed wylotem do Arizony będą na Ciebie czekać? O tym w naszym tekście!

Przede wszystkim ważny paszport!

Najważniejszym dokumentem, który musisz mieć, aby udać się do Stanów Zjednoczonych Ameryki, jest rzecz jasna paszport. Przede wszystkim upewnij się więc, że jest on ważny. Dokument ten powinien być ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty planowanego wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Jeśli nie masz jeszcze paszportu lub jego ważność niedługo wygasa, musisz złożyć wniosek o nowy paszport w swoim urzędzie paszportowym. Długość procesu będzie zależna od Twojego miejsca zamieszkania i obciążenia urzędu. Najczęściej cały proces trwa do miesiąca. Pamiętaj o tym, aby do urzędu zabrać ze sobą ważny dowód osobisty, który jest niezbędny do wykonania paszportu. Nieodzowne będą też: aktualne zdjęcie paszportowe spełniające określone wymagania oraz wypełniony wniosek paszportowy. Wniosek można pobrać odpowiednio wcześniej ze strony internetowej urzędu. Licz się również z koniecznością dokonania niezbędnych opłat.

Nie zapominaj także o dokumentach dla dzieci, jeśli planujecie podróż. Natomiast, gdy wybiera się tylko jeden rodzić, należy pamiętać o odpowiedniej zgodzie na wyjazd, aby uniknąć wszelkich komplikacji.

Young couple on a steep cliff taking in the amazing view over famous Grand Canyon on beautiful sunny day in summer, Grand Canyon National Park, Arizona. High quality photo
wakacje Arizona, licencja: shutterstock/By TravnikovStudio

Autoryzacja ESTA zamiast wizy

Obywatele Polski podróżujący do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni nie muszą mieć wizy. Zamiast tego, powinni skorzystać z Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP). To dobra wiadomość, bo znacząco ułatwia wyjazd do Arizony w porównaniu z wymogami, które obowiązywały kiedyś. Aby skorzystać z tego programu, musisz zarejestrować się w systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Proces ten jest prosty i odbywa się online.

Pierwszym krokiem będzie oczywiście wejście na stronę internetową ESTA. Kolejno powinieneś zająć się wypełnianiem formularza dostępnego na wspomnianej stronie. Konieczne będzie podanie danych osobowych, jak również informacji znajdujących się w paszporcie oraz szczegółów podróży, którą planujesz odbyć. Następnie musisz odpowiedzieć na szereg pytań. Licz się też z obowiązkiem pokrycia opłaty za rozpatrzenie Twojego wniosku. Aktualnie jest to koszt 21 dolarów. Co ciekawe, decyzja dostępna jest najczęściej już w kilka minut po złożeniu wniosku. Niemniej jednak czasami oczekiwanie na decyzję może potrwać nieco dłużej. Z tego właśnie powodu, tych formalności musisz dopełnić najpóźniej na 72 godziny przed wyjazdem. Nigdy nie masz pewności, ile dokładnie zajmie oczekiwanie na odpowiedź. Warto poza dokumentem online mieć także wydrukowany dokument, w razie awarii z internetem.

Ubezpieczenie zdrowotne – bezpieczeństwo to podstawa

Podróżując do Stanów Zjednoczonych, koniecznie trzeba też wykupić ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje koszty leczenia w razie nagłego zachorowania lub wypadku. Koszty opieki zdrowotnej w USA są bardzo wysokie, dlatego odpowiednie ubezpieczenie jest wręcz niezbędne. Opłacenie jakiejkolwiek opieki medycznej bez pomocy ubezpieczyciela może okazać się niemożliwe. Skorzystaj z porównywarek ubezpieczeń, aby znaleźć najlepszą ofertę. Sprawdź zakres ubezpieczenia, limity kwotowe oraz wyłączenia odpowiedzialności. Jest to szczególnie istotne dla osób, które cierpią na różnego rodzaju choroby przewlekłe. W czasie podroży mogą się zaostrzyć, więc warto być przygotowanym na taką ewentualność. Wybierz polisę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i planom podróży, a następnie zawrzyj umowę ubezpieczeniową online lub osobiście. Upewnij się, że masz kopię polisy oraz numer kontaktowy do ubezpieczyciela na wypadek nagłej potrzeby.

Czytaj także: Gotowy plan wycieczki objazdowej po Arizonie

Poprzedni

Ile kosztują wakacje w Arizonie – co warto wiedzieć?

Horseshoe Bend – gdzie spać? Noclegi i hotele, ceny, porady

Następny

Dodaj komentarz