Jak zwiedzać Wielki Kanion (Grand Canyon)? Oto praktyczne porady!

Tagi , , , , , ,

Szukasz praktycznych wskazówek dotyczących zwiedzania Wielkiego Kanionu (Grand Canyon)? Zatem jesteś w odpowiednim miejscu. Trzeba przyznać, że niewiele jest osób na świecie, które nie słyszały o Wielkim Kanionie. Skalę i piękno tego cudu natury trzeba zobaczyć osobiście. A zatem przekonajmy się jak zwiedzać Wielki Kanion!

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie!

Prawidłowe przygotowanie się do wycieczki po Parku Narodowym Wielkiego Kanionu jest niezwykle ważne. Niektóre z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Parku, takie jak South Kaibab Trail, nie miejsc, gdzie można zdobyć wodę. Dlatego też zabierz ją ze sobą, aby pozostać nawodnionym w pustynnym upale. Spakuj również odzież przeciwsłoneczną i krem z wysokim filtrem. Nawet w najbardziej pochmurne dni promienie mają tendencję do podkradania się do niczego niepodejrzewających osób. Przygotuj się na upały w lipcu i sierpniu. Temperatury przekraczają wówczas 49°C.

Zadbaj o odpowiednią porę zwiedzania, aby uniknąć tłumów

Park Narodowy Wielkiego Kanionu jest drugim najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w USA, przyciągając prawie 6 milionów ludzi rocznie. Godziny szczytu to 10:00-16:00, co oznacza bardziej zatłoczone szlaki, szczególnie w Grand Canyon Village. Jednak, gdy chcesz zwiedzać spokojnie, to zacznij wcześnie rano lub po około 16:00. Jeśli zdecydujesz się na późniejsze zwiedzanie, to zabierz aparat fotograficzny, ponieważ zachody słońca są tu niesamowite. Szczególnie są one piękne w takich miejscach jak Mohave Point, Pima Point lub Hopi Point.

Przyjedź wcześniej na parking (zwłaszcza jeśli masz kampera)

Przy South Rim Visitor Center Plaza znajdują się cztery parkingi, które stanowią punkt startowy dla większości wycieczek po Wielkim Kanionie. Jednak nierzadko zdarza się, że parkingi zapełniają się przed południem, zwłaszcza w weekendy i dni świąteczne. Tylko jeden z czterech parkingów (Lot 1, w pobliżu Mather Point) posiada parking dla kamperów. Poza centrum dla zwiedzających, parkingi przy szlakach są zazwyczaj mniejsze, takie jak ten przy Shoshone Point. W przypadku kamperów jedynymi innymi opcjami są Market Plaza oraz Backcountry Office.

Red canyon, which attracts attention with its rock shapes similar to Antelope canyon in Arizona, offers a magnificent view to its visitors. A great location for adventure and sightseeing.
Czerwony Kanion, który przyciąga uwagę kształtami skał przypominającymi Kanion Antylopy w Arizonie., licencja: shutterstock/By ozkanulucam

Nie wychodź poza barierki ochronne (a także na niestrzeżone strome klify)

Chociaż wiele punktów widokowych wzdłuż szlaku South Rim posiada barierki ochronne i ogrodzenia, większość z nich w Parku ich nie posiada. Chociaż może to być kuszące, aby zrobić piękne zdjęcie bez przeszkód, nie wychodź poza barierki i uważaj na krawędzie klifów. Ogólnie rzecz biorąc – barierki czy nie – rozsądnie jest trzymać się co najmniej dwa metry od każdej półki Wielkiego Kanionu.

Nie wrzucaj niczego do Wielkiego Kanionu

Wrzucanie czegokolwiek do Wielkiego Kanionu może spowodować poważny problem. Nawet najmniejszy przedmiot rzucony z krawędzi może poważnie zranić turystów i zwierzęta znajdujące się poniżej. Nie zabieraj też niczego z Kanionu, to chroniony ekosystem.

Skorzystaj z bezpłatnego autobusu wahadłowego South Rim

Chociaż szlak South Rim jest dobrze utwardzony i zapewnia widoczność na około 20 km, czasami trzeba odpocząć. Warto zatem wiedzieć, że park udostępnia turystom bezpłatny autobus wahadłowy, który zatrzymuje się przy wielu głównych atrakcjach, od Hermits Rest na zachodzie, aż po Yaki Point na wschodzie. Autobus zatrzymuje się również przy niektórych z najpopularniejszych miejsc noclegowych w kanionie – w tym Maswik Lodge, El Tovar Hotel i Yavapai Lodge – dzięki czemu jest to łatwy sposób na poruszanie się bez samochodu.

Jeśli planujesz biwakować, złóż z wyprzedzeniem wniosek o zezwolenie na „backcountry”

Jeśli planujesz nocować w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu, będziesz potrzebować pozwolenia na „backcountry” – tzw. nocowanie na pustkowiu. Kosztują one zwykle 10 USD za zezwolenie plus 12 USD za noc i można o nie ubiegać się w loterii online. Wyjątki obejmują pobyty na kempingach Mather Campground i Desert View Campground, a także pobyty od połowy maja do połowy października na kempingu North Rim.

Beautiful landscape of Grand Canyon National Park, Arizona, USA. Exploring the American Southwest.
Piękny krajobraz Parku Narodowego Wielkiego Kanionu, Arizona, USA. Eksploracja południowego zachodu Ameryki. licencja: shutterstock/By MNStudio

Podróżujący pod górę mają prawo pierwszeństwa

Najbardziej ruchliwe szlaki parku, takie jak Bright Angel Trail są całkowitym przeciwieństwem spokojnego zwiedzania. W godzinach szczytu szlaki są wypełnione amatorami selfie i wędrowcami. Aby utrzymać ruch, zawsze dawaj podróżującym pod górę pierwszeństwo przejazdu. A jeśli mijasz kogoś, czy to w sercu skalistego zakrętu, czy na płaskim odcinku, zasygnalizuj, że się zbliżasz dla bezpieczeństwa wszystkich.

Zarezerwuj zakwaterowanie w Parku z dużym wyprzedzeniem

Niezależnie od tego, czy zatrzymasz się w hotelu w Grand Canyon Village, takim jak na przykład Thunderbird Lodge lub Kachina Lodge, czy też głęboko w kanionie na Phantom Ranch, musisz dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Rezerwacje miejsc noclegowych w Parku są zazwyczaj możliwe sześciomiesięcznym wyprzedzeniem i szybko się końcą.

Mamy nadzieję, że teraz odpowiedź na pytanie “jak zwiedzać Wielki Kanion” jest dla Ciebie oczywista, a zatem nie będziesz mieć żadnych problemów podczas podróży!

Czytaj także: Przewodnik po Wielkim Kanionie – zwiedzanie, bilety, wycieczki

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Przewodnik po Wielkim Kanionie – zwiedzanie, bilety, wycieczki

Gdzie spać przy Wielkim Kanionie (Grand Canyon) – noclegi i hotele

Następny

Dodaj komentarz