Jak tanio zwiedzić Arizonę? Przewodnik, atrakcje

Tagi , , , , , , , ,

Decyzja o tym, co zobaczyć w tak dużym i różnorodnym krajobrazowo stanie USA jak Arizona, może być nieco trudna, zwłaszcza jeśli podróżujesz z ograniczonym budżetem. Jak zatem tanio zwiedzić Arizonę? Można postawić na wyjazd poza sezonem, a także wybrać niedrogie, alternatywne atrakcje. Wszystkie porady znajdziesz w naszym artykule!

Kiedy jest najlepszy czas, aby tanio zwiedzić Arizonę?

Najtańszy czas na zwiedzanie Arizony to zdecydowanie okres poza sezonem. Wówczas możesz zaoszczędzić pieniądze na lotach i noclegach. Na przykład czas od czerwca do września jest uważany za okres poza sezonem w Phoenix. W tym czasie znajdziesz najlepsze ceny podróży i zakwaterowania. Jednak lato jest niezwykle upalne, więc trudno się zwiedza szczególnie przy temperaturach na poziomie ponad 40°C. Dlatego polecamy, przyjazd tuż przed rozpoczęciem lata lub po jego zakończeniu. Wiele miejsc jest również mniej zatłoczonych poza szczytowymi miesiącami, chociaż niektóre mogą być zamknięte poza sezonem turystycznym. Musisz więc sprawdzić to z wyprzedzeniem, jeśli planujesz zobaczyć dane miejsce.

Jak tanio zwiedzić Arizonę? Polecane darmowe atrakcje i aktywności

W Arizonie jest wiele bezpłatnych atrakcji, od zwiedzania muzeów po piesze wycieczki. Rozważ następujące atrakcje w Arizonie, które nie są zbyt drogie lub są całkowicie bezpłatne.

Podziwiaj sztuce rdzennych mieszkańców Arizony

Od czasu otwarcia w 1929 roku, Muzeum Heard w Phoenix jest jednym z wiodących muzeów zajmujących się ochroną, edukacją i rozwojem sztuki rdzennych Amerykanów. Oprócz kilkunastu galerii wystawowych i ogrodów rzeźb na świeżym powietrzu, Heard oferuje również wycieczki z przewodnikiem oraz interaktywne zajęcia, takie jak wyplatanie koszy w stylu Apaczów czy tworzenie papierowych kwiatów Yaqui. Wstęp jest bezpłatny w pierwszy piątek każdego miesiąca.

Twilight view of historic structures in downtown Ajo, Arizona, USA.
Widok zmierzchu na historyczne budowle w centrum Ajo, Arizona, USA., licencja: shutterstock/By MattGush

Spójrz na historyczne budynki Tucson

Chociaż jest to tylko 4 km pętla, Turquoise Trail w centrum Tucson zabierze Cię w podróż w czasie, mijając 23 historyczne zabytki, które możesz odkrywać we własnym tempie. Wystarczy podążać za turkusową linią namalowaną po drodze. Tablice przed każdą atrakcją dostarczają informacji na temat miejsc takich jak na przykład: Hotelu Congress z 1919 roku (i jego rzekomych duchów), Fox Theater z 1930 roku i budynku sądu hrabstwa Pima w stylu hiszpańskiego odrodzenia kolonialnego, które nadal działają.

Bezpłatnie można również odwiedzić historyczną misję San Xavier del Bac – zabytek dziedzictwa kulturowego zbudowany w 1700 roku. Łączy on style mauretański, bizantyjski i meksykański renesans. Misja znajduje się około 13 km na południe od Tucson, a bezpłatne 45-minutowe wycieczki odbywają się od poniedziałku do soboty. Darowizny są oczywiście mile widziane, ponieważ pomagają one dbać o misję.

Przejedź się malowniczą trasą Sky Island

Tuż za Tucson rozpoczyna się 39 km trasa Sky Island Scenic Byway, która pozwoli Ci zobaczyć imponującą różnorodność biologiczną Arizony. Począwszy od East Catalina Highway nazywanej także General Hitchcock Highway, droga prowadzi dalej na północny wschód autostradą Mt Lemmon Highway przez Coronado National Forest, kończąc na szczycie Mount Lemmon 2 743 m n.p.m. Pomiędzy tymi punktami czekają na Ciebie malownicze skalne krajobrazy hoodoos i turni. Najpierw będziesz podróżować przez pustynię Sonoran wśród kaktusów saguaro, a następnie opuścisz te starożytne olbrzymy na rzecz wysoko położonych lasów cyprysowych, jaworowych i sosnowych. Pamiętaj, aby zatrzymać się na wyznaczonych postojach, aby podziwiać niesamowite panoramy podczas jazdy. Windy Point i Geology Point to świetne miejsca na postój. Warto również zwiedzić wodospady w kanionie Molino.

View of an Arizona highway between Globe and Tucson, Gila and Pima Counties, in fall and autumn of 2023, in the desert mountains near Mammoth, USA.
Widok autostrady w Arizonie między Globe i Tucson, hrabstwami Gila i Pima, jesienią i jesienią 2023 r., w pustynnych górach w pobliżu Mammoth, USA., licencja: shutterstock/By Zane Lewis

Idź do muzeów w Phoenix

Phoenix ma do zaoferowania wiele dla fanów sztuki. Można podziwiać aż pięć galerii Muzeum Sztuki Współczesnej, które odwiedzisz za darmo. Ponadto turyści mogą odwiedzić Capitol Building, aby obejrzeć bezpłatne wystawy historyczne i edukacyjne. Warto również zwiedzić Muzeum Sztuki Uniwersytetu Stanowego Arizony, które znajduje się na terenie kampusu ASU w Tempe. Muzeum to jest jednym z najlepszych w okolicy, jeśli chodzi o sztukę nowoczesną. Fakt, że zwiedzanie jest zawsze bezpłatne, czyni je jeszcze atrakcyjniejszym. Miłośnicy samochodów będą zadowoleni ze zwiedzania i oglądania kolekcji w Penske Racing Museum. Inne muzea w Phoenix, które są bezpłatne w niektóre dni miesiąca to m.in.: Children’s Museum of Phoenix, Pustynny Ogród Botaniczny i Muzeum Sztuki w Phoenix. Ponadto nie zapomnij o Heard Museum w Phoenix!

Odwiedź 12 bezpłatnych zabytków narodowych w Arizonie

Należy pamiętać, że w Arizonie znajduje się kilka parków narodowych i zabytków, które są bezpłatne każdego dnia w roku. Do atrakcji tych można zaliczyć m.in.:

 • Kanion De Chelly
 • Agua Fria National Monument
 • Sonoran Desert National Monument
 • Casa Grande Ruins National Monument
 • Chiricahua National Monument
 • Navajo National Monument
 • Coronado National Memorial
 • Vermilion Cliffs National Monument
 • Fort Bowie National Historic Site
 • Grand Canyon-Parashant National Monument
 • Hubbell Trading Post National Historic Site
 • Ironwood Forest National Monument
Arizona's Chiricahua National Monument rocky formations with mountains behind them, near Wilcox, in Cochise County, USA, not far from the border with Mexico.
Formacje skaliste Chiricahua National Monument w Arizonie z górami za nimi, w pobliżu Wilcox, w hrabstwie Cochise, USA, niedaleko granicy z Meksykiem, licencja: shutterstock/By Zane Lewis

Zobacz także kaplicę Świętego Krzyża – Chapel of the Holy Cross

Red Rock Scenic Byway w Sedonie (droga stanowa 179) to niezwykle malownicza trasa. Znajduje się przy niej 250-metrowa Kaplica Świętego Krzyża, wbudowana w piaskowiec. Zwiedzanie tego kościoła katolickiego nie jest płatne, co stanowi dodatkowy atut. Ten charakterystyczny modernistyczny budynek z 80-metrowym betonowym krzyżem na zewnątrz został zaprojektowany przez rzeźbiarkę i lokalnego ranczera Marguerite Brunswig Staude w latach trzydziestych XX wieku i ostatecznie ukończony w 1956 roku. Przed oknami sięgającymi od podłogi do sufitu znajduje się 33-metrowy krucyfiks z brązu stworzony przez lokalnego artystę. W pobliżu znajduje się kilka szlaków turystycznych (Chapel, Little Horse, Twin Buttes, Submarine Rock) wijących się wokół czerwonych skał.

Sedona Chapel of the Holy Cross building
Kaplica Sedona w budynku Świętego Krzyża, licencja: shutterstock/By cburbs

Czytaj także: TOP 10 atrakcji w Arizonie, co zobaczyć i zwiedzić

Najciekawsze darmowe atrakcje w Arizonie

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Kiedy najlepiej jechać do Wielkiego Kanionu (Grand Canyon)?

Lotniska w Arizonie – porty lotnicze, praktyczne informacje

Następny

Dodaj komentarz