Jak poruszać się po Arizonie? Transport publiczny, autobusy

Tagi , , , , , ,

Z powierzchnią 295 254 km² kanionów, pustyń i lasów, Arizona jest szóstym co do wielkości stanem w USA. Jak można się spodziewać, jest to idealny stan do jazdy samochodem, ale dzięki przyzwoitym połączeniom autobusowym istnieją alternatywy dla wynajmowania samochodu. Mowa tutaj o komunikacji publicznej. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak poruszać się po Arizonie? O tym w naszym artykule!

Jak się poruszać po Arizonie – najważniejsze informacje

Większość miast w Arizonie ma zadowalające systemy transportu publicznego, ale połączenia międzymiastowe są już nieco bardziej ograniczone. Jazda pustymi, otwartymi drogami przez samotne miasta-widma i krajobrazy znane z klasycznych westernów jest nadal normą. Jednak istnieje kilka autobusów dalekobieżnych, pociągów i lekkich kolei, które pozwalają na dłuższe wycieczki transportem publicznym. Natomiast taksówki i usługi przewozowe są świetne do poruszania się po większych miastach, należy jednak pamiętać, że ich cena nie należy do najniższych. Mimo to, podróżowanie samochodem jest nadal najłatwiejszym i najtańszym sposobem na poznanie Arizony, zwłaszcza jeśli chcesz zobaczyć atrakcje wzdłuż Route 66. Oczywiście nie każdy ma taką możliwość, dlatego warto wiedzieć więcej na temat transportu publicznego region.

Autobusy kursujące pomiędzy większymi miastami w Arizonie

Większość większych miast w Arizonie ma sieć autobusów publicznych, co może być przydatne, zwłaszcza gdy jest gorąco. Co więcej, system Valley Metro w Phoenix oferuje autobusy, które łączą się z usługami lekkiej kolei. Natomiast Phoenix, Old Scottsdale i Tempe mają również bezpłatne lokalne usługi wahadłowe (znane odpowiednio jako DASH, Scottsdale Trolley i FLASH), które przewożą ludzi między konkretnymi atrakcjami. Jednak zrównoważony transport publiczny rzadko jest traktowany priorytetowo w mniejszych miastach lub na obszarach wiejskich. W takim przypadku niestety nie polecamy transportu publicznego.

Jeśli nie chcesz samodzielnie prowadzić samochodu, dalekobieżny autobus FlixBus jest niedrogą alternatywą dla jazdy samochodem między większymi miastami Arizony. Przejazd z Phoenix do Tucson kosztuje około 12 USD. Greyhound Lines również jest opcją, ale trasy w obrębie stanu nie są szczególnie nastawione na turystykę. Trans Canyon Shuttle w Wielkim Kanionie kursuje sezonowo, łącząc południową część parku z północnym brzegiem. Przykładowo transfer North to South Rim Shuttle kosztuje $120 za osobę (czas przejazdu około 5h).

Lake Havasu City, Arizona, USA
Jezioro Havasu City, Arizona, USA,licencja: shutterstock/By john hook

Poruszanie się po Phoenix i Tucson koleją miejską i tramwajem

Obszar miejski zwany Metro Phoenix (obejmujący Scottsdale, Glendale, Mesa, Tempe i inne miasta) zajmuje powierzchnię 37 780 km². Dlatego też poruszanie się po tym ogromnym obszarze może powodować stres oraz zniechęcenie. Wszystko przez korki czy szaloną jazdę. Aby tego wszystkiego uniknąć, warto skorzystać z pociągu Valley Metro Rail (2 dolary za bilet w jedną stronę lub 4 dolary za całodniowy karnet). Pociągi zatrzymują się przy takich atrakcjach, jak Muzeum Sztuki w Phoenix i Chase Field. Drugie co do wielkości miasto Arizony, Tucson oferuje natomiast tramwaje Sun Link, co jest świetnym sposobem na zwiedzenie pięciu dzielnic miasta na trasie z 23 przystankami. Cały transport publiczny w Tucson jest obecnie bezpłatny – jednak informacje najlepiej sprawdzić bezpośrednio przed wyjazdem na stronie.

Rowery to świetny sposób na zwiedzanie Scottsdale i Sedony

Samochody nadal są najlepszą opcją transportu w Arizonie, ale niektóre miasta zaczęły zwiększać swoje inicjatywy w zakresie zrównoważonego transportu, dzięki czemu poruszanie się na dwóch kółkach jest bezpieczniejsze i łatwiejsze. Wypożyczenie roweru to świetny sposób na odkrywanie różnorodnych miast i poznawanie Arizony z bliska. Jazda na rowerze to także niesamowity sposób na zobaczenie z bliska malowniczych krajobrazów. W szczególności Sedona jest głównym ośrodkiem kolarstwa górskiego w terenie.

Phoenix i Tempe zlikwidowały swoje programy udostępniania rowerów, ale Old Town Scottsdale i Tucson nadal ma aktywny program rowerowy. Jest to idealny sposób na sprawdzenie The Loop – około 210 km sieć wielofunkcyjnych szlaków, które łączą obszar metra z terenami zielonymi, miejscami rozrywki, sklepami i innymi atrakcjami.

Połączenia kolejowe w Arizonie kursują rzadko

Pociągi nie są szczególnie popularne, jeśli chodzi o poruszanie się po Arizonie. Oczywiście są pociągi Amtrak, które kursujące między Środkowym Zachodem a Kalifornią, a potem zatrzymują się we Flagstaff, Tucson i kilku innych miastach. Niestety jednak nie kursują one bardzo często. Oficjnalna strona internetowa Amtrak zawiera przewodnik po usługach kolejowych w tym stanie. Istnieje również kilka ciekawych pociągów turystycznych, takich jak Grand Canyon Railway, kursujący z Williams czy Verde Canyon Railroad, kursujący z Clarkdale. Z pewnością wybór takiego rozwiązania może być dla Ciebie ciekawym doświadczeniem.

Czytaj także: TOP 10 atrakcji w Arizonie, co zobaczyć i zwiedzić

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Jesień w Arizonie – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Najciekawsze darmowe atrakcje w Arizonie

Następny

Dodaj komentarz