Gotowy plan wycieczki objazdowej po Arizonie

Tagi , , , , , ,

Planujesz podróż po Arizonie? Poniżej znajdziesz 2-tygodniowy gotowy plan wycieczki objazdowej po Arizonie. Południowy zachód Ameryki Północnej jest idealnym miejscem do wycieczek samochodowych, dzięki zapierającym dech w piersiach naturalnym widokom i spektakularnym krajobrazom. Arizona to znacznie więcej niż tylko Wielki Kanion – to zróżnicowany stan składający się z pustynnych krajobrazów, pól porośniętych karnegią olbrzymią i kanionów z czerwonej skały. Przygotowaliśmy gotowy plan wycieczki objazdowej po Arizonie z myślą o osobach, które odwiedzają ten stan po raz pierwszy, uwzględniając wiele popularnych obszarów turystycznych, a także i te mniej uczęszczane! Zaczynamy zatem!

Najlepszy czas na wycieczkę objazdową po Arizonie

Najlepszy czas na podróżowanie po Arizonie to wiosna (marzec-maj) lub jesień (wrzesień-listopad). Późna wiosna oferuje umiarkowane temperatury w Phoenix i wspaniałą pogodę do podróżowania po pozostałej części stanu. To także idealny czas, aby uniknąć tłumów turystów w popularnych miejscach, takich jak Wielki Kanion. Warto wiedzieć, że klimat Arizony charakteryzuje się dość ekstremalnymi temperaturami latem. Średnia letnia temperatura w Phoenix wynosi około 41°C. Zimy natomiast są śnieżne i mroźne. Przykładowo, Flagstaff to ósme najbardziej zaśnieżone miasto w Stanach Zjednoczonych!

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Arizonie

Dni 1 – 3: Zwiedzanie największych atrakcji Phoenix

Wycieczkę objazdową po Arizonie proponujemy rozpocząć w Phoenix – największym mieście w stanie. Ten nisko położony obszar pustynny znajduje się w dolinie otoczonej górami – nazywanej „Doliną Słońca”. Warto spędzić tu co najmniej trzy dni, aby poznać to miasto i jego atrakcje od podszewki. W Phoenix i w okolicy jest wiele ciekawych rzeczy do zrobienia: od wędrówek po górskich szlakach po zwiedzanie muzeów. Zacznij od wizyty w Heard Museum, najważniejszym miejscu upamiętniającym sztukę i kulturę rdzennych Amerykanów.

Muzeum Heard

Słynne Muzeum Heard w Phoenix z 1929 roku, poświęcone jest sztuce i kulturze Indian z południowego zachodu. Heard słynie z niesamowitych ekspozycji ceramiki, biżuterii, tekstyliów i dużej kolekcji lalek kaczyni. Jest to idealne miejsce dla rodzin, aby poznać historię rdzennych mieszkańców i zobaczyć ich tradycyjną sztukę. Na zewnątrz można spacerować po ogrodzie wypełnionym rzeźbami lub wybrać się na kawę w kawiarni na świeżym powietrzu z miejscami do siedzenia na dziedzińcu.

Hall of Flame Fire Museum

Hall of Flame Fire Museum prezentuje historię, jak i jest hołdem dla strażaków, którzy zginęli na służbie lub odznaczyli się bohaterstwem. W Muzeum znajdują się eksponaty pochodzące z 1725 roku, w tym stare wozy strażackie i kilka bardzo ciekawych rodzajów gaśnic. Chociaż większość uwagi skupia się na historii straży pożarnej w Ameryce, zobaczysz także eksponaty z Europy i Japonii. National Firefighting Hall of Heroes wyświetla nazwiska tych, którzy zginęli od 1981 roku. Znajduje się tam również pomnik strażaków i policjantów, który stracili życie podczas zamachu na World Trade Center w 2001 roku.

South Mountain Park

South Mountain Park/Preserve w Phoenix to jeden z największych parków miejskich w Stanach Zjednoczonych, który obejmuje ponad 16 000 akrów pustynnego krajobrazu. Kilometry szlaków biegnących przez park są idealne do uprawiania turystyki pieszej, jazdy konnej i kolarstwa górskiego. Jednym z najpopularniejszych szlaków jest Mormon Trail. Widoki na pustynię oraz miasto są wspaniałe. Jeśli masz czas, to przyjedź tu po zmroku, aby zobaczyć niesamowicie pięknie oświetlone Phoenix. Najwyższym punktem w parku jest Mount Suppoa o wysokości 820 m n.p.m., ale najwyższym punktem widokowym, do którego można dotrzeć szlakiem lub drogą jest Dobbins Lookout.

Phoenix Arizona AZ Drone Downtown Skyline Aerial
Phoenix Arizona, licencja: shutterstock/By KevinRuck

Old Town Scottsdale

Jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w okolicy Phoenix jest Old Town Scottsdale. Unikalne sklepy mieszczące się w budynkach z zadaszonymi chodnikami w stylu zachodnim sprzedają różnorodne bibeloty i pamiątki – głównie do turystów. Tuż obok tych sklepów znajdują się jedne z najlepszych galerii w mieście, w których można podziwiać spektakularne prace znanych artystów. Downtown Scottsdale to ciekawe miejsce do zobaczenia i bycia widzianym. Old Town Scottsdale oferuje również duży wybór restauracji, niektóre z pięknymi patio.

Phoenix Art Museum

Muzeum Sztuki w Phoenix posiada stałą kolekcję obejmującą sztukę europejskiego renesansu i baroku, Dalekiego Wschodu i amerykańskiego Zachodu. Muzeum prezentuje również współczesne dzieła. Ten klasyczny budynek jest dziełem sztuki samym w sobie. Zaprojektowany przez nowojorskich architektów Tod Williams/Billie Tsien & Associates w połowie lat 90. i rozbudowany przez nich w 2006 roku, integruje sztukę i architekturę z południowo-zachodnim krajobrazem.

Arizona State Capitol Museum

Pośród pięknych ogrodów znajduje się stary Kapitol stanu Arizona, który zbudowano w 1900 roku. Był on siedzibą rządu do 1974 roku. Ten imponujący budynek jest obecnie bezpłatnym muzeum skupiającym się na historii Arizony. Eksponaty rozmieszczone są na czterech piętrach. Jednym z obowiązkowych eksponatów jest unikalna flaga Arizony, wykonana z 113 998 klocków Lego. Każdy klocek Lego reprezentuje jedną milę w stanie. Inne godne uwagi atrakcje obejmują wystawę Arizona Takes Shape, przedstawiającą rozwój stanu, od jego utworzenia do dzisiaj.

Phoenix, view of the valley, city skyline from Dobbins Lookout in South Mountain and Preserve Public Park in Phoenix, Arizona
Phoenix, widok na dolinę, Arizona , licencja: shutterstock/By NayaDadara

Czytaj także: Najciekawsze darmowe atrakcje w Arizonie

Plan wycieczki objazdowej po Arizonie dni 4-5: Zwiedzanie Parku Stanowego Red Rock i Sedona

Z Phoenix to tylko 2 godziny jazdy samochodem do następnego przystanku: miasta czerwonych skał Sedona – jednego z najbardziej znanych miejsc w Arizonie. Głazy w całym mieście mają jaskrawoczerwony kolor i tworzą malowniczą scenerię. Sedona jest popularnym miejscem wśród artystów, spirytystów i miłośników przyrody. Spędź minimum 2 dni w tym miejscu i wybierz się na wędrówki po Sedonie i okolicy.

Uptown Sedona

Uptown Sedona to stare miasto, w którym znajdują się butiki, sklepy z pamiątkami, galerie, kawiarnie i restauracje. Obszar ten biegnie wzdłuż drogi 89A, zaczynając od miejsca, w którym kończy się autostrada 179. Jest to również miejsce, z którego wyruszają wycieczki jeepem. Parkowanie w tym miejscu może być utrudnione, zwłaszcza w weekendy. Jest to dogodna lokalizacja, jeśli planujesz zostać w Sedonie. Jeśli zatrzymasz się w hotelu w Uptown, możesz wybrać się na kolację, przejść się do Tlaquepaque, aby przejrzeć galerie i sklepy lub zapisać się na różne wycieczki, które rozpoczynają się przy głównej ulicy.

Cathedral Rock

Cathedral Rock to najczęściej fotografowana atrakcja w Sedonie i jedno z najbardziej imponujących miejsc w mieście. Skałę można zobaczyć z drogi 179, jadąc z Oak Creek Village do Sedony. Najbardziej klasyczny widok na Cathedral Rock roztacza się z Red Rock Crossing Park, w miejscu piknikowym Crescent Moon. Możesz także wspiąć się na tę niesamowitą formację skalną, ponieważ wytyczono szlak turystyczny, z którego roztaczają się niesamowite widoki na wschód i zachód.

Viewpoint at the top of Cathedral Rock trail in Sedona Arizona
Punkt widokowy na szczycie szlaku Cathedral Rock w Sedona w Arizonie, licencja: shutterstock/By melissamn

Red Rock Scenic Byway

Red Rock Scenic Byway to oszałamiająca droga, biegnąca od południowej części Oak Creek do Sedony. Wzdłuż niej znajdują się liczne atrakcje przyrodnicze, szlaki piesze i rowerowe, a także zjazdy z parkingami, które pozwalają zatrzymać się i podziwiać widoki. W pobliżu północnego krańca znajduje się miejscowość słynąca ze sztuki i rzemiosła Tlaquepaque. Niektóre z najpopularniejszych zabytków na tej trasie to Bell Rock, Cathedral Rock i w niewielkiej odległości od drogi – Kaplica Świętego Krzyża.

Oak Creek Canyon Scenic Drive

Oszałamiający kanion Oak Creek znajduje się w górę rzeki od Sedony, po drodze do Flagstaff. Podczas jazdy możesz podziwiać formacje skalne, ściany klifów i lasy. Ostre zakręty i strome wzniesienia sprawiają, że jest to droga, którą warto przejechać w ciągu dnia i starać się unikać jej po zmroku. Jedną z głównych atrakcji na tej trasie, szczególnie od wiosny do jesieni jest Slide Rock State Park. Znajdziesz tu również szlaki turystyczne. Jedną z najbardziej spektakularnych wędrówek jest szlak West Fork.

Flagstaff, Arizona's Oak Creek Vista overlooking a highway in the Coconino National Forest, with cars and pine trees in view, near Sedona, in March of 2024.
FFlagstaff, Oak Creek Vista w Arizonie z widokiem na autostradę w Lesie Narodowym Coconino., licencja: shutterstock/By Zane Lewis

Dzień 6: Przystanek we Flagstaff

Oddalone o około 45 minut jazdy samochodem od Sedony, Flagstaff to małe miasteczko, które przyciąga wielu turystów. Jest to także doskonała baza wypadowa do zwiedzania Wielkiego Kanionu, ponieważ znajduje się niecałe 1,5 godziny jazdy od wejścia Parku. Polecamy spędzić tu noc przed podróżą do Wielkiego Kanionu, głównie po to, aby zobaczyć Wupatki – kompleks ruin rdzennych Amerykanów. Wupatki oznaczają „wysoki dom” w języku Hopi. Uważa się, że jest to największa i najwyższa konstrukcja z tego okresu. Poświęć trochę czasu na spacer po uroczym, historycznym centrum Flagstaff i ciesz się występami muzycznymi na żywo. Sprawdź Obserwatorium Lowell założone w 1894 roku. Zerknij przez ich teleskopy i obejrzyj pokaz w planetarium.

Walnut Canyon National Monument

Zanim udasz się na zwiedzanie miasta, udaj się na wschód od Flagstaff do Walnut Canyon National Monument. Jest to jedna z najbardziej imponujących atrakcji tej okolicy, zarówno pod względem kulturowym, jak i krajobrazowym. Strome ściany kanionu, które schodzą do wąskiego i suchego potoku Walnut Creek na dnie, pokryte są starożytnymi klifami Sinagua. Z Centrum dla zwiedzających można spojrzeć na kanion i ruiny na przeciwległej ścianie. Najlepszym sposobem na poznanie pomnika i zobaczenie ruin jest szlak Island Trail, który rozpoczyna się bezpośrednio w Visitor Center.

Indian ruins in Walnut Canyon National Monument, Arizona, USA
Indyjskie ruiny w pomniku narodowym Walnut Canyon w Arizonie, USA, licencja: shutterstock/By Traveller70

Wupatki National Monument

Wupatki National Monument obejmuje duży obszar łąk na płaskowyżu na północ od Flagstaff. Jest tu wiele fascynujących i dobrze zachowanych ruin rdzennych Indian. Kolekcja pueblos rozmieszczonych na terenie tego wyjątkowego pomnika prezentuje sposób życia mieszkańców od 1100 do 1200 roku. Wupatki Pueblo znajdowało się w strategicznym miejscu i było głównym ośrodkiem handlu między różnymi kulturami. Imponujące konstrukcje, które w niektórych przypadkach mają wysokość dwóch lub więcej pięter, wykonane są z kamienia i błota. Liczne miejsca na terenie Pomnika Narodowego Wupatki obejmują m.in.: Wupatki Pueblo, Wukoki Pueblo, Lomaki Pueblo, Nalakihu oraz Citadel Pueblos.

Zabytkowe Śródmieście

W Historic Downtown Flagstaff wciąż można znaleźć pozostałości dawnej Route 66 i kolekcję zabytkowych budynków. Obszar ten o powierzchni około 12 przecznic jest pełen interesujących restauracji, butików i sklepów z pamiątkami. Wiele neonów i dużych wolnostojących billboardów, w tym wysokie znaki Hotel Monte Vista i Orpheum Theater odnowiono i pięknie oświetlono w nocy. Warto zwrócić uwagę na Weatherford Hotel, Babbitt Brothers Building, Orpheum Theater i Hotel Monte Vista. Centrum turystyczne Flagstaff znajduje się dwie przecznice na południe i mieści się w zabytkowej, ale nadal używanej stacji kolejowej.

City sign at the town limits of Flagstaff, Arizona
Znak miasta na granicach miasta Flagstaff w Arizonie, licencja: shutterstock/By offenberg

Dni 7-9: Odkryj Wielki Kanion

Gotowy na najlepszą część tej wycieczki po Arizonie? Jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, Wielki Kanion, nie ma sobie równych pod względem skali i wielkości. Jego głębokość dochodzi do 1,6 km, a szerokość do 29 km. Warstwowe pasma kolorowych skał ujawniają miliony lat historii geologicznej. Kanion mieni się kolorami wraz ze zmieniającym się słońcem. Wielki Kanion – Grand Canyon jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w USA, więc warto zarezerwować bilety z wyprzedzeniem. Aktualna stawka wynosi 35 USD za pojazd lub 30 USD za motocykl za siedmiodniową przepustkę.

South Rim – Południowy brzeg kanionu

Z Flagstaff do południowego brzegu Wielkiego Kanionu można dojechać w około 2 godziny samochodem. Jedź drogą Desert View Drive, a po drodze znajdziesz kilka malowniczych punktów widokowych. Polecamy jednak zatrzymanie się przy mniej popularnych, często są one nawet bardziej spektakularne niż ich bardziej popularne odpowiedniki. Lipan Point to punkt widokowy, z którego można podziwiać wyjątkową warstwę skalną widoczną w takim stopniu tylko z kilku miejsc na południowej krawędzi. Kolejny spektakularny punkt widokowy to Desert View Point. Krótki, 400-metrowy szlak z parkingu prowadzi obok historycznych budynków znajdujących się przy krawędzi. Z tego miejsca można zobaczyć rzekę Kolorado wykonującą duży zakręt na zachód, a także Wieżę widokową – Desert View Watchtower.

Horseshoe Bend

Kieruj się dalej na północ w stronę Page, a znajdziesz najbardziej kultowe miejsca w Arizonie. Położony około 2 godzin jazdy od południowej krawędzi, Horseshoe Bend jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Wielkim Kanionie. Przyjedź tu wcześniej, jeśli chcesz mieć dobre miejsce do fotografowania zachodu słońca. Dojazd do Horsehoe Bend jest dość łatwy, w pobliżu punktu widokowego dostępny jest także parking. Z parkingu do samego punktu widokowego jest tylko około 10 minut spacerem. Nie ma tu poręczy, więc musisz zachować szczególną ostrożność na krawędziach, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi.

Colorado river on Horseshoe Bend, Arizona. Canyon rock landscape. Monument valley, Arizona. Panoramic view. Canyon National Park.
Rzeka Kolorado w Horseshoe Bend w Arizonie.., licencja: shutterstock/By Volodymyr Tverdohlib

Antelope Canyon

Jest to najsłynniejszy kanion szczelinowy na świecie. Kanion Antylopy naprawdę nie przypomina żadnego innego na tej trasie w Arizonie. Dzięki swojej naturalnie oszałamiającej formacji jest świadectwem dzieł Matki Natury. W rzeczywistości istnieją dwa Kaniony Antylopy: Górny i Dolny. Górny Kanion Antylopy jest bardziej znany i jest węższy, natomiast Dolny Kanion Antylopy jest nieco szerszy oraz prowadzą do niego schody. Kanion znajduje się na ziemi Indian Nawaho i jedynym sposobem, aby się tam dostać, jest dołączenie do wycieczki. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, zwłaszcza jeśli podróżujesz po Arizonie w popularnych porach roku (od maja do września).

Antelope Canyon Warm Hues and Light Rays, Arizona
Ciepłe odcienie i promienie świetlne w Kanionie Antylopy, Arizona, licencja: shutterstock/By nicholasjklein

Czytaj także: Przewodnik po Wielkim Kanionie – zwiedzanie, bilety, wycieczki

Dzień 10: Wycieczka do Monument Valley

Monument Valley znajduje się nieco ponad trzy godziny od południowej krawędzi Wielkiego Kanionu. Ta dolina rozciąga się na granicy stanów Arizona i Utah. Co wiecej, znajduje się tu pętla, która pozwala podziwiać wzgórza, a także wybrać się na kilka pieszych wycieczek. Niektóre z najbardziej imponujących widoków obejmują słynne West i East Mitten Buttes, John Ford Point, Sun’s Eye, Three Sisters, North Window oraz Sleeping Dragon. Podobnie jak w przypadku Canyon de Chelly, jest to również ziemia rdzennych Amerykanów, więc będziesz musiał zarezerwować wycieczkę, aby ją zwiedzić.

Dodatkowo polecamy wycieczki po Monument Valley z lokalnym przewodnikiem Nawaho, który opowie o swojej kulturze i życiu. Jeśli szukasz wyjątkowych wrażeń, wybierz się na wycieczkę o zachodzie słońca, która pozwoli Ci doświadczyć piękną doliny podczas tak zwanej „złotej godziny”. Jeśli masz trochę więcej czasu, zrób objazd do Havasupai, jednego z najbardziej odległych miejsc w USA. Obszar ten słynie z wodospadów Havasu, położonych w kanionie Havasupai. Jest to niezwykle odosobniony obszar w rezerwacie Havasupai Native Reservation.

Dzień 11: Zwiedzanie Kanionu de Chelly

W drodze powrotnej do Phoenix warto zatrzymać się na pierwszym przystanku w Canyon de Chelly. Kanion ten nie jest tak duży, jak Wielki Kanion, ale jest równie piękny. Poza tym nie spotkasz tu tłumów turystów! Kanion de Chelly znajduje się na ziemiach rdzennych Amerykanów w odległym obszarze w północno-wschodniej części Arizony. Do zwiedzania tego kanionu potrzebny jest lokalny przewodnik. Jednak wędrówki do Białego Domu i Spider Rock Overlook – dwóch najbardziej znanych miejsc w parku – są dostępne bez przewodnika. Najbliższym miejscem na nocleg w Canyon de Chelly jest Chinle, bardzo małe miasteczko z dość ograniczonymi możliwościami zakwaterowania.

A view of Canyon de Chelly National Monument, Arizona
Widok na pomnik narodowy Canyon de Chelly w Arizonie, licencja: shutterstock/By LouFrance

Petrified Forest – Park Narodowy Skamieniałego Lasu

Jeśli wolisz kontynuować wycieczkę objazdową po Arizonie, kontynuuj jazdę przez 1,5 godziny na południe w kierunku Phoenix, aż dotrzesz do Parku Narodowego Skamieniałego Lasu – Petrified Forest. Nazwano go tak ze względu na duże złoża skamieniałego drewna. Park zajmuje powierzchnię około 900 kilometrów kwadratowych, obejmując półpustynny step krzewiasty i tak zwane „badlands” („złe ziemie”). Warto wybrać się na wycieczkę przez park wzdłuż głównej drogi, która rozciąga się na długości około 45 km, z licznymi punktami widokowymi po drodze. Następnie warto wybrać się na wędrówkę Painted Desert Rim Trail – trasą, która wije się przez las na obrzeżach, oferując spektakularne widoki na Painted Desert.

Petrified Forest National Park, Arizona
Park Narodowy Skamieniałego Lasu w Arizonie,licencja: shutterstock/By Tom Burgmeier

Przejazd drogą Route 66

Plan wycieczki objazdowej po Arizonie nie może omijać słynnej drogi – Route 66 i zatrzymaj się w Winslow. Miejscowość Winslow jest całkiem interesującym miejscem na krótki postój. Na obrzeżach Winslow znajduje się Arizona Meteor Crater – krater utworzony przez meteoryt prawie 50 000 lat temu. W parku dowiesz się o odkryciu tego miejsca i naukowcach, którzy pracowali nad znalezieniem ostatecznego miejsca meteoru. Udaj się także do punktu widokowego, aby uzyskać najlepszy widok na krater o szerokości 1219 metrów.

Depth of Field Road, Mysterious and Mysterious Death Valley California
ajemnicza i tajemnicza Dolina Śmierci w Kalifornii, licencja: shutterstock/By Lebid Volodymyr

Dzień 12-13: Zwiedzanie Tucson

Następnego dnia jedź na południe przez około 4,5 godziny, aby dotrzeć do Tucson – drugiego co do wielkości miasta w Arizonie. Panuje tu atmosfera małego artystycznego miasteczka, z silnymi wpływami meksykańskimi. Zwiedzaj centrum miasta i nie przegap Barrio Historico z XIX-wiecznymi domami z cegły. Nocą warto wybrać się na Czwartą Aleję, gdzie znajdują się najlepsze restauracje i bary. Odwiedź Pima Air and Space Museum i Titan Missile Museum. Następnie udaj się do malowniczej misji San Xavier del Bac – katolickiej misji zbudowanej w 1692 roku. Jeśli masz czas, udaj się również do Sonoita i Elgin, gdzie znajdują się jedne z najlepszych winnic w Arizonie. Polecamy odwiedzić Callahan Vineyards oraz Flying Leap Vineyards and Distillery.

Saguaro cactus and the Santa Catalina mountains in Catalina State Park north of Tucson, Arizona.  It is adjacent to the Coronado National Forest.
Kaktus Saguaro i góry Santa Catalina w Parku Stanowym Catalina na północ od Tucson w Arizonie.licencja: shutterstock/By Bob Pool

Dzień 14: Powrót do Phoenix!

Plan wycieczki objazdowej po Arizonie kończy się w Phoenix. Z Tucson dojedziesz do Phoenix w zaledwie 1,5 godziny. Sugerujemy wczesny wyjazd z Tucson, aby uniknąć korków i zdążyć na lot do Polski. W Phoenix znajduje się kilka hoteli przy lotnisku na wypadek, gdybyś potrzebował noclegu przed porannym lotem.

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Arizonie – podsumowanie

W Arizonie jest tak wiele wyjątkowych miejsc do odwiedzenia, że wybór najlepszych zawsze jest trudny. Zaprojektowaliśmy ten plan podróży po Arizonie tak, aby obejmował on najlepsze miejsca, jakie ten stan ma do zaoferowania: od wyjątkowych parków narodowych po ziemię Indian Nawaho i urocze miasteczka.

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Gdzie spać przy Wielkim Kanionie (Grand Canyon) – noclegi i hotele

Kiedy najlepiej jechać do Wielkiego Kanionu (Grand Canyon)?

Następny

Dodaj komentarz