Arizona – co warto zobaczyć, hotele, noclegi, zabytki i atrakcje

Tagi , , , , ,

Arizona to jeden ze stanów znajdujących się w południowo-zachodniej części USA. Sąsiaduje on bezpośrednio z granicą meksykańską. Nie da się ukryć, że Arizona jest wyjątkowo popularnym miejscem wśród turystów. Stan ten ma niezwykle wiele do zaoferowania i obfituje w niezliczoną ilość ciekawych miejsc, które z całą pewnością warto odwiedzić. Co więc koniecznie powinieneś zwiedzić będąc w Arizonie i z jakich atrakcji powinieneś skorzystać?

Arizona – podstawowe informacje

Arizona to jeden z barwniejszych stanów w USA , co potwierdza chociażby ogromna liczba turystów, która wybiera się tam praktycznie każdego roku. Stolicą i jednym z największych miast jest Phoenix. Słynie ono głównie z klubów koszykarskich, a także ze świetnie rozwiniętej bazy rozrywkowej. Sam obszar metropolitarny Phoenix jest 10 pod względem wielkości w USA. W samej Arizonie na co dzień mieszka ponad 7 milionów osób. Co ciekawe, ten stan posiada największą koncentrację społeczności rdzennych amerykanów. Jeśli zaś chodzi o samo ukształtowanie terenu, to jest to obszar wyżynny, z głównym masywem jakim jest wyżyna Kolorado.

Co warto zwiedzić w Arizonie?

Arizona jest jednym z najciekawszych stanów w USA. Nie da się ukryć, że jeśli wybierzesz się tam na wakacje, to z całą pewnością nie będziesz się nudził. Stan ten słynie przede wszystkim z licznych parków narodowych, ogrodów botanicznych, a także wielu innych atrakcji, których pod żadnym pozorem nie możesz pominąć. Jeśli więc przygotowujesz dla siebie listę odnośnie tego, co warto zwiedzić w Arizonie, to zapoznaj się z poniższymi propozycjami:

1. Desert Botanical Garden

Jeśli jesteś miłośnikiem pięknej przyrody i naturalnych krajobrazów, to Desert Botanical Garden jest miejscem stworzonym właśnie dla Ciebie. Znajduje się on w samym Phoenix, czyli stolicy stanu. To, co tam na Ciebie czeka o przede wszystkim pustynna fauna i flora, a także niesamowite krajobrazy. Przygotuj się na to, że wstęp do tego ogrodu botanicznego nie jest darmowy. Obecnie ceny biletów dla osób dorosłych wahają się w granicach około 100 złotych. Zamów je przez Internet, dzięki czemu zaoszczędzić wiele czasu, który musiałbyś poświęcić na czekanie w kolejce.

2. Arizona – Sonora Desert Museum

Niech nie zmyli Cię nazwa tej atrakcji. W gruncie rzeczy, nie jest to muzeum, a jest to ogromne akwarium połączone z ogrodem botanicznym. Znajduje sie on nieco na zachód od miasta Tuscon w Arizonie. Jest to dom dla wielu, zagrożonych wyginięciem morskich stworzeń. Możesz tam zapoznać się z niesamowitym, podwodnym światem, a także cieszyć się chwilą spędzoną na łonie natury. Z całą pewnością jest to miejsce warte odwiedzenia, szczególnie jeśli podróżujesz z najmłodszymi członkami swojej rodziny. Często organizowane są tam różnorodne pokazy i wydarzenia edukacyjne, które z całą pewnością na długo zapadną Wam w pamięć!

3. Slide Rock State Park

Jeśli kochasz piesze wycieczki i podczas swojego pobytu w Arizonie chcesz poznać niesamowite miejsca, wówczas wybierz się do Slide Rock State Park. Ta niesamowita, przyrodnicza atrakcja położona jest w Oak Creek Canyon. Jest to obszar przyrodniczy, w którym możesz zapoznać się z pięknem stworzonym jedynie przez matkę naturę. Znajdują się tam liczne twory skalne, rzeki, jeziora, a także lasy, które koniecznie powinieneś odwiedzić. Pamiętaj o tym, że wstęp do tego parku to wydatek około 50 złotych. Jednocześnie z uwagi na liczne ścieżki trekkingowe, wielu podróżnych spędza tam praktycznie cały dzień. Z pewnością nie będziesz tego żałować!

4. Taliesin West

Jeśli chcesz spotkać się nieco bliżej z unikalną historią, wówczas wybierz się do małego miasteczka w Arizonie, którym jest Scottsdale. To właśnie tam będziesz mógł znaleźć Taliesin West. Jest to zabytkowa, zimowa rezydencja  Franka Lloyda Wrighta, która położona jest praktycznie na samej pustyni. Sam twórca zmarł właśnie w tym miejscu w wieku 91 lat. Obecnie działa tu fundacja jego imienia, aczkolwiek miejsce to ze względu na swój historyczny i kulturalny wydźwięk jest udostępnione dla zwiedzających.

5. Desert View Watchtower

Jeśli chcesz zagwarantować sobie spotkanie z niesamowitymi widokami i planujesz trekking, wybierz się w niesamowitą podróż do Desert View Watchtower. W wielu przewodnikach miejsce to nazywane jest po prostu Indyjską Strażnicą. Znajduje się ono na samym krańcu Wielkiego Kanionu, który z kolei usytuowany jest w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu w Arizonie. Jest to miejsce pełne tajemnic i niespodzianek. Przede wszystkim zwiedź sam park narodowy, gdzie spotkasz się z niesamowitymi tworami przyrody, które z całą pewnością Cię zachwycą. Następnie udaj się w stronę krańca Wielkiego Kanionu, gdzie na jednym ze wzgórz znajdziesz wysoki na 70 stóp kamienny budynek. Możesz wdrapać się na jego szczyt i podziwiać niesamowite, pustynne widoki. Co ciekawe, jest to jedna z tych atrakcji w Arizonie, która jest całkowicie darmowa. Wobec tego, jedyne co musisz mieć przy sobie to wygodne buty trekkingowe. Przydadzą się one do wspinania się wąskimi schodkami aż do Strażnicy Indyjskiej.

6. Chapel of the Holly Cross

Jeśli z kolei jesteś miłośnikiem unikalnych zabytków, to koniecznie wybierz się na zwiedzanie Chapel of the Holly Cross w stanie Arizona. Jest to niesamowity, zabytkowy kościół katolicki, który znajdziesz wykuty w skałach Sedony. To pasmo wzniesień znajdziesz w obrębie parku narodowego Cococino. Ten kościół wzbudza od zawsze wiele zainteresowania wśród turystów i nie tylko. Wynika to z faktu, że reprezentuje on sobą wyjątkowo ciekawy projekt. Widoczna jest jedynie przednia część budynku. Pozostała jego część zanurzona jest w malowniczych piaskowcach. Po wejściu do środka świątyni, będziesz mógł jeszcze lepiej, z bliska się im przyjrzeć. Faktem jest, ze samo dotarcie do tego kościoła może być dla Ciebie dość męczące. Jednak bądź pewny tego, że warto go odwiedzić.

7. Hole in the Rock

Jeśli będziesz w Phoenix, to koniecznie wybierz się na teren spacerowy Hole in the Rock. Jest on zlokalizowany w centralnym parku miejskim i jest wyjątkowo popularny teren spacerowo wypoczynkowy. Obejmuje on obszar kilku wzgórz, z których możesz dodatkowo podziwiać fenomenalną, miejską panoramę. Co więcej, możesz tam także spotkać się z wyjątkowo ciekawymi formacjami geologicznymi, które z całą pewnością na długi czas zapadną Ci w pamięć. Jest to miejsce o bogatej florze, więc spotkasz się także z unikalną przyroda. W Hole n the Rock znajdziesz wiele ławeczek, miejsc do zorganizowania pikniku, a także inne atrakcje. Możesz tam więc spokojnie wypoczywać i nie martwić się upływającym czasem.

8. Kartchner Caverns State Park

Kolejną, duża atrakcją przyrodniczą w Arizonie jest Kartchner Caverns State Park. Jak łatwo możesz się domyślić, jest to nic innego jak park jaskiniowy, ze wspaniałymi formacjami skalnymi w swoim wnętrzu. Znajdziesz go około 9 mil od niewielkiego miasteczka Benston w stanie Arizona. Zaleca się, by odwiedzić to miejsce w ramach zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem. Jest to wyjątkowo długa sieć podziemnych jaskiń i przejść, które są dość trudne do samotnego zwiedzania. Pamiętaj także o tym, by zabrać ze sobą nieco cieplejsze ubrania oraz wygodne buty. W środku jest dość ślisko, a miejscami natrafisz na rwące cieki wodne.

9. Cathedral Rock

Cathedral Rock to idealne miejsce dla Ciebie, jeśli lubisz wspinaczkę lub górski trekking. Jest to dość stromy szczyt górski, który znajduje się w okolicach niewielkiego miasteczka Sedona. Jest to wzgórze, które w całości usypane jest z piaskowca i pozwoli Ci na podziwianie niesamowitych widoków, jeśli tylko zdecydujesz się na nie wdrapać. Wejście jest oczywiście całkowicie bezpłatne, więc możesz korzystać z tej atrakcji do woli. Pamiętaj o tym, że przydadzą Ci się odpowiednie buty, gdyż wspinaczka po piaskowcach nie należy do najłatwiejszych. Na samym końcu, zwróć także uwagę na to, w jaki sposób uformowane są skały na szczycie wzgórza. Tworzą one formację na kształt twierdzy, która jest jednym z najczęściej fotografowanych zabytków praktycznie w całej Arizonie. Z uwagi na to, że Cathedral Rock znajduje się bardzo blisko Sedony, to po wspinaczce możesz także odwiedzić to miasteczko. Słynie ono przede wszystkim z licznych, kolorowych uliczek, a także całego szeregu innych zabytków.

10. Red Rock State Park

Jeśli już jesteś w okolicach malowniczego miasteczka Sedona, to wybierz się także do Red Rock State Park. Jest unikalny park stanowy, który praktycznie w całości zbudowany jest ze wzgórz z czerwonego piaskowca. W tym parku czeka na Ciebie wiele ścieżek trekkingowych oraz rowerowych, więc możesz spokojnie spędzić w nim czas w aktywny sposób. Ten park stanowy jest także domem dla wielu, rzadkich gatunków ptaków, więc jeśli będziesz miał odrobinę szczęścia, to prawdopodobnie uda Ci się je podziwiać w ich naturalnym środowisku. Wstęp do parku Rest Rock State Park kosztuje około 30 złotych, więc nie jest to największy wydatek. Jednak z całą pewnością warto się tam udać, gdyż jest to jedna z największych atrakcji turystyczno-przyrodniczych w Arizonie.

Powyżej zostało wymienione TOP 10 miejsc w stanie Arizona, które koniecznie powinieneś odwiedzić. Bądź jednak pewny tego, że w Arizonie znajdziesz znacznie więcej unikalnych i inspirujących miasteczek i miejsc, do których koniecznie powinieneś się udać. Przed wyjazdem przygotuj więc sobie dokładny plan wycieczki tak, byś niczego nie pominął.

Najciekawsze muzea w stanie Arizona – które z nich musisz zobaczyć?

Nie da się ukryć, że pod względem przyrodniczym i krajobrazowym Arizona jest jednym z najciekawszych miejsc w całej Ameryce. Jednocześnie nie brakuje tam także instytucji i obiektów kulturalnych, które również powinieneś zwiedzić. Jeśli więc cenisz sobie muzea, a także galerie sztuki, to sprawdź poniższa listę tych, do których koniecznie musisz się wybrać!

1. Arizona Museum of Natural History

To bez wątpienia jedno z najsłynniejszych muzeów w stanie Arizona. Znajduje się ono w niewielkiej miejscowości Mesa i w ciągu roku odwiedza je niezliczona ilość podróżny. W tym muzeum możesz przenieść się w czasie i zapoznać z gabarytowymi modelami szkieletów dinozaurów oraz innymi eksponatami, które pochodzą z różnych okresów historycznych. Muzeum Historii Naturalnej w Arizonie jest bardzo popularne, szczególnie wśród rodzin z małymi dziećmi. Często organizuje ono liczne wydarzenia i eventy, które mają ogromną wartość edukacyjną.

2. Heard Museum

Heard Museum również zalicza się do jednych z najciekawszych w Arizonie. Znajduje się ono w stolicy stanu, czyli w Phoenix i z pewnością nie będziesz mieć problemu, by do niego trafić. Wspomniane zostało wcześniej, że to właśnie w Arizonie znajduje się największe skupisko rdzennej ludności Amerykanów. Okazuje się, że Heard Museum właśnie im jest poświęcone. Znajdują się tam największe w całym USA zbiory, które są związane z rdzennymi mieszkańcami nie tylko obszaru stanu Arizona, ale także z obszarów całych Stanów Zjednoczonych. Zapoznasz się tam nie tylko z materiałami drukowanymi i fotograficznymi, ale także z całym szeregiem artefaktów fizycznych, które wskazują jak dawniej żyła i mieszkała rdzenna ludność Ameryki.

3. Pioneer Arizona Living History Museum

Kolejnym muzeum, które musisz odwiedzić jest Pioneer Arizona Living History Muzeum. Znajduje się ono w Phoenix, więc również nie powinieneś mieć najmniejszego problemu z tym, by do niego trafić. Jest to teoretycznie skansen na świeżym powietrzu, w którym możesz zwiedzić dawne domostwa mieszkańców Arizony. Co więcej, wnętrza niektórych domków dalej oferują Ci do zobaczenia dawne meble, rekwizyty czy przybory kuchenne. W tym muzeum możesz spędzić nawet cały dzień, gdyż zabierze Cię ono w niesamowitą podróż do przeszłości.

4. Phoenix Art Museum

Jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem sztuki, to koniecznie wybierz się do Phoenix Art Museum. To nowoczesne muzeum sztuki, które znajduje się praktycznie w ścisłym centrum miasta. Mimo nowoczesnego budynku, w środku czeka na Ciebie unikalna kolekcja dzieł sztuki, które pochodzą z różnych okresów historycznych i różnych regionów geograficznych. W tym muzeum zapoznasz się z dziełami zarówno znakomitych artystów jak i z dziełami tych, którzy tej sławy jak dotąd nie posmakowali. Pamiętaj jednak, że nie nie jest ono otwarte codziennie, a dodatkowo większość wystaw ma charakter czasowy. Sprawdź więc dokładnie na stronie muzeum, co jest organizowane w danym dniu, w którym zamierzasz je odwiedzić. Możesz także za pośrednictwem strony internetowej zarezerwować dla siebie bilety.

5. Arizona Railway Museum

Ostatnim muzeum, które powinieneś odwiedzić podczas pobytu w Arizonie jest Arizona Railway Museum. Jest to idealne miejsce dla Ciebie, jeśli interesujesz się koleją. Jest to skansen na świeżym powietrzu, w którym możesz podziwiać unikalne modele kolejek i wagonów, które pochodzą z różnorodnych okresów historycznych. Koniecznie wybierz się na spacer pomiędzy starymi torami i podziwiać niesamowite widoki. To muzeum znajduje się w niewielkim miasteczku Chandler w stanie Arizona i czynne jest każdego dnia w określonych godzinach. Pamiętaj, by dokładnie się z nimi zapoznać przed przyjazdem.

Czy w Arizonie możesz wypożyczyć samochód?

Jeśli planujesz zwiedzanie Arizony w komfortowy sposób, wówczas rozważ możliwość wynajęcia samochodu. Oczywiście możesz to zrobić nie tylko w Phoenix, ale także w innych, mniejszych i większych miasteczkach. Tak naprawdę nie potrzebujesz wiele. Do wypożyczalni udaj się z:

  • ważnym prawem jazdy i dokumentem tożsamości;
  • kartą kredytową, za pośrednictwem której dokonasz przedpłaty.

Generalnie każdy może wynająć samochód w Arizonie. Działają tam zarówno prestiżowe wypożyczalnie jak i lokalni usługodawcy, który z reguły zaoferują Ci znacznie korzystniejsze ceny. Musisz jednak pamiętać o tym, by zwracać uwagę na przepisy drogowe, a w szczególności na ograniczenia prędkości. Policja w Arizonie surowo te przepisy egzekwuje. Co więcej, zwróć uwagę na to, by wypożyczony samochód posiadał ważne ubezpieczenie, a także badania techniczne. Co więcej, zwróć uwagę również na to, że Twoim obowiązkiem jest tankowanie, a także zwrócenie samochodu w takim samym stanie w jakim go otrzymałeś.

Gdzie możesz parkować w Arizonie?

Wypożyczając samochód w Arizonie musisz zwrócić uwagę także na to, gdzie będziesz mógł go zaparkować. Z reguły większość parkingów w miastach jest płatna. Za brak dokonania należnej zapłaty, możesz spodziewać się wysokiego mandatu. Zazwyczaj miejsca parkingowe oznaczone są białymi liniami. Staraj się zwracać uwagę na ograniczenia czasowe i ich przestrzegać. W centrach większych miast, zazwyczaj możesz parkować jedynie przez 30 minut do godziny. 

Temperatura i pogoda w Arizonie w ciągu roku – kiedy najlepiej tam jechać?

Arizona słynie ze swojego suchego klimatu. Oznacza to, że możesz spodziewać się wyjątkowo upalnego lata. Temperatury niekiedy mogą sięgać nawet 30 stopni Celsjusza. W lato słonce jest tam wyjątkowo upalne, a lata są wyjątkowo suche, nie musisz obawiać się więc ogromnych opadów i wyładowań atmosferycznych. Temperatury w Arizonie zaczynają spadać dopiero od końca października. Wówczas zaczyna się tam zimowy okres. Jednocześnie w zimie temperatury dalej mogą utrzymywać się na względnie wysokim poziomie i nie spadają raczej poniżej 18 stopni Celsjusza. Opady pojawiają się nieco częściej, jednak nie są one zwykle zbyt obfite. Śnieg pojawia się niezwykle rzadko, więc również nie musisz się go obawiać. Północna cześć stanu jest zwykle chłodniejsza, więc jeśli się tam wybierasz, to cieplejsze ubrania mogą Ci się przydać. Najlepszym okresem na odwiedzenie Arizony jest sezon wiosenny. Wówczas temperatury utrzymują się na poziomie około 26-27 stopni Celsjusza, a także zwiększa się wilgotność powietrza.

Gdzie spać w Arizonie? – najlepsze hotele i obiekty noclegowe

Arizona to stan, który posiada świetnie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Oznacza to, że zarówno w mniejszych jak i większych miastach bez problemu znajdziesz hotel, który powinien idealnie dopasować się do Twoich potrzeb i preferencji. Oczywiście najszerszą bazę noclegową znajdziesz w Phoenix, gdzie również hotele są najdroższe.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Arizonie

Jeśli do Arizony zdecydowałeś się podróżować z całą rodziną, to z pewnością poszukujesz hotelu, który spełni potrzeby najmłodszych gości. Wówczas możesz rozważyć zakwaterowanie w:

Baymont by Wyndham Casa Grande – to hotel znajdujący się w mieście Casa Grande, który oferuje Ci pokoje przystosowane do potrzeb rodzin z dziećmi;

Sierra Suites Boutique Hotel – to trzygwiazdkowy hotel znajdujący się w mieście Sierra Vista. Oferuje on wysokie standardy zakwaterowania, a także pokoje rodzinne;

Americas Choice Inn & Suites – ten hotel znajduje się w Gila Bend i jest przystosowany do potrzeb rodzin z dziećmi.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Arizonie

Jeśli zależy Ci na wysokich standardach zakwaterowania, wówczas możesz zatrzymać się w:

Squire Resort at the Grand Canyon, BW Signature Collection – to luksusowy hotel z basenem w mieście Tusayan;

Cliff Castle Casino Hotel – to z kolei czterogwiazdkowy hotel w mieście Camp Verde. Oferuje Ci on dostęp do basenu, a także cały szereg innych udogodnień.

Scottsdale Camelback Resort – ten czterogwiazdkowy obiekt noclegowy znajduje się w mieście Scottsdale i również zagwarantuje Ci wysokie standardy zakwaterowania.

TOP 3 noclegi w Arizonie w przystępnej cenie

Jeśli poszukujesz niskobudżetowych obiektów noclegowych w stanie Arizona, to zatrzymaj się w:

Inn History Grand Canyon Cabin – hotel znajduje się w mieście Williams i za noc zapłacisz około 280 złotych;

Wetherill Inn – ten hotel zlokalizowany jest w miasteczku Kayenta i za jedną noc w nim będziesz musiał zapłacić około 345 złotych;

Bisbee Brownstone Suites – to skromny hotel, który zlokalizowany jest w miasteczku Bisbee. Za jedną noc w nim zapłacisz około 198 złotych.

Jak więc widzisz, w samej Arizonie nie zabraknie Ci różnorodnych hoteli i obiektów noclegowych. Zarezerwuj je z wyprzedzeniem, co pozwoli Ci uzyskać najlepszą cenę za jedną noc.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Co kupić w Arizonie i jakie pamiątki przywieźć?

Najlepsze hotele w Arizonie – gdzie się zatrzymać?

Następny

Dodaj komentarz